6 grudnia 2016

Liczba roku 2016: miliard szkodliwych programów w opartej na chmurze bazie danych Kaspersky Lab

Baza próbek szkodliwego oprogramowania w chmurze firmy Kaspersky Lab liczy obecnie miliard obiektów, łącznie z wirusami, trojanami, backdoorami, oprogramowaniem ransomware, aplikacjami reklamowymi oraz innymi komponentami. Jedna piąta tych zagrożeń została wykryta przez Astraea - działający wewnątrz infrastruktury Kaspersky Lab system analizy szkodliwego oprogramowania oparty na mechanizmach samouczenia.Liczba cyberzagrożeń pojawiających się każdego dnia jest obecnie tak duża, że ręczne przetwarzanie każdego z nich nie jest już wykonalne. Dlatego automatyzacja procesu identyfikacji i analizy szkodliwego oprogramowania, w połączeniu z wiedzą ekspercką człowieka, stanowi najlepsze podejście, jeśli chodzi o zwalczanie współczesnych cyberzagrożeń.

Odsetek szkodliwego oprogramowania, które zostało wykryte i automatycznie dodane przez nasz system Astraea do bazy danych w chmurze, odnotowywał stały wzrost na przestrzeni ostatnich pięciu lat: z 7,53% w 2012 r. do 40,5% w grudniu 2016 r. Odsetek ten rośnie wraz z liczbą nowych szkodliwych plików wykrywanych w ciągu jednego dnia przez ekspertów z Kaspersky Lab oraz systemy wykrywania. Ta ostatnia zwiększyła się z 70 000 plików dziennie w 2011 r. do 323 000* dziennie w 2016 r."Miliard unikatowych szkodliwych plików to prawdziwy kamień milowy. Liczba ta pokazuje skalę podziemia cyberprzestępczego, które z kilku małych forów oferujących szkodliwe narzędzia ewoluowało do masowej produkcji niebezpiecznego oprogramowania oraz szytych na miarę usług przestępczych. Wskazuje również na jakość i ewolucję naszych zautomatyzowanych technologii analizy szkodliwego oprogramowania. Spośród tego miliarda obiektów ponad 200 milionów zostało dodanych przez samouczący się system Astraea. Obecnie nasze zaawansowane mechanizmy nie tylko wykrywają ogromną większość znanych szkodliwych programów, ale również identyfikują nieznane zagrożenia. Chociaż pozostałe 800 milionów plików zostało dodanych przez inne wewnętrzne systemy wykrywania, lub przez ekspertów, wkład systemów uczących się do opartej na chmurze bazy danych Kaspersky Lab jest znaczny i będzie coraz większy" - powiedział Wiaczesław Zakorzewski, szef zespołu odpowiedzialnego za zwalczanie szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

Astraea to jeden z systemów analizy szkodliwego oprogramowania, działających w oparciu o samouczenie się, które tworzą infrastrukturę bezpieczeństwa Kaspersky Lab. Astraea automatycznie analizuje powiadomienia z chronionych komputerów i pomaga wykrywać nieznane wcześniej zagrożenia. Poprzez wykorzystywanie metadanych związanych ze szkodliwymi programami (takich jak data utworzenia, pochodzenie, nazwy plików, ścieżki dostępu do obiektów itd.) system jest w stanie całkowicie autonomicznie identyfikować zagrożenia bez uzyskiwania dostępu do zawartości plików.

Niniejsza informacja prasowa wchodzi w skład raportu „Kaspersky Security Bulletin 2016”, w ramach którego opublikowano już artykuł „Prognozy zagrożeń na 2017 rok” dostępny na stronie https://kas.pr/R3tY. W najbliższym czasie opublikowane zostaną także artykuły „Temat roku: oprogramowanie ransomware”, „Przegląd” oraz „Dane statystyczne”.

Więcej na temat statystyk dotyczących cyberzagrożeń znajduje się w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab.

*Jest to liczba plików przetwarzanych przez wewnętrzne systemy wykrywania firmy Kaspersky Lab. Nie uwzględnia nowych szkodliwych plików, które zostały automatycznie wykryte na urządzeniach użytkowników produktów firmy Kaspersky Lab.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.