27 września 2016

21-29-60: Kaspersky Lab prezentuje swój pierwszy indeks cyberbezpieczeństwa

Czy wiesz, w jakim stopniu jesteś bezpieczny - lub zagrożony - online? Jak wiele osób ryzykuje dzisiaj, że padnie ofiarą cyberprzestępców, nawet nie podejrzewając tego? A ile już padło ofiarą? Aby ocenić sytuację, Kaspersky Lab uruchamia Kaspersky Cybersecurity Index - pierwszy globalny indeks, który mierzy aktualny poziom cyberzagrożeń, na jakie narażeni są użytkownicy internetu.Kaspersky Lab już wcześniej połączył siły z B2B International w celu prowadzenia regularnych badań online na dużą skalę w różnych państwach. Miały one ocenić zachowanie online użytkowników internetu, ich obawy, problemy, wobec których stoją, i sposoby zabezpieczania się przed potencjalnymi zagrożeniami. Kaspersky Cybersecurity Index opiera się na tych danych, zebranych od tysięcy użytkowników na całym świecie.

Indeks łączy trzy kluczowe wskaźniki, które są mierzone co sześć miesięcy i dostarczają informacje niezbędne do monitorowania stopnia ryzyka, na jakie narażeni są internauci.

  • Wskaźnik zaniepokojonych - wskazuje odsetek osób, które sądzą, że mogą być celem cyberataku. Wskaźnik ten pokazuje, w jakim stopniu użytkownicy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, w jakim się znajdują.
  • Wskaźnik dotkniętych - pozwala zidentyfikować, ile osób rzeczywiście padło ofiarą cyberataków w okresie badania - np. dotknął ich wyciek danych lub wyłudzenie informacji online.
  • Wskaźnik chronionych - wskazuje liczbę użytkowników, którzy zainstalowali rozwiązanie bezpieczeństwa na urządzeniu, przy którego użyciu uzyskują dostęp do internetu. Jest to średni wskaźnik dla wszystkich wykorzystywanych urządzeń, łącznie z komputerami i urządzeniami mobilnymi.
Obecny indeks cyberbezpieczeństwa (21%-29%-60%) powstał w oparciu o szczegółowe badanie przeprowadzone w sierpniu 2016 r. w 21 krajach na całym świecie. Z danych tych wynika, że tylko jeden na pięciu użytkowników (21%) uważa, że jest zagrożony online. Jednocześnie niemal jedna trzecia użytkowników (29%) padła ofiarą ataków cyberprzestępczych (np. 8% doświadczyło kradzieży swojego konta, a 22% - infekcji urządzenia przy użyciu szkodliwego oprogramowania). Jednak tylko 60% użytkowników zainstalowało rozwiązania bezpieczeństwa na wszystkich urządzeniach, które wykorzystują w celu uzyskiwania dostępu do internetu. Wskaźnik ten pokazuje, że obecnie wielu użytkowników nie docenia wagi problemu cyberzagrożeń, nawet po tym, jak doświadczą go na własnej skórze. Taka postawa z pewnością nie wpływa pozytywnie na ich bezpieczeństwo.

"Stworzyliśmy nasz indeks, aby zwrócić uwagę wszystkich na kwestię cyberbezpieczeństwa. Uważamy, że obecnie wielu użytkowników nie spodziewa się, że problem cyberzagrożeń dotknie ich bezpośrednio, dlatego nie instalują na swoich urządzeniach rozwiązań bezpieczeństwa i zachowują się nierozważnie online. Z tego powodu stanowią łatwy cel dla cyberprzestępców. Najświeższy indeks odzwierciedla efekty takiego podejścia: 29% osób zostało dotkniętych zagrożeniami online. Uczulamy wszystkich internautów, aby podnosili swoją świadomość w kwestii cyberbezpieczeństwa i przyjęli odpowiedzialne podejście, zarówno ze względu na własne bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo swoich najbliższych. Według nas bezpieczeństwem należy się dzielić" - uważa Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla konsumentów, Kaspersky Lab.

Aby dowiedzieć się więcej na temat indeksu Kaspersky Lab, zapoznać się z jego wskaźnikami dla różnych państw, grup wiekowych i płci, jak również poznać zachowanie użytkowników online, wystarczy odwiedzić stronę http://index.kaspersky.com (obecnie jest dostępna tylko w języku angielskim). Więcej porad na temat bezpiecznego zachowania online można znaleźć na oficjalnym blogu Kaspersky Lab - Kaspersky Daily: https://plblog.kaspersky.com/tag/cybersavvy.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosci.