9 sierpnia 2016

Kaspersky Lab udostępnia firmom bezpłatne narzędzie do ochrony przed oprogramowaniem ransomware

Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business - bezpłatnego narzędzia, które oferuje ochronę użytkowników korporacyjnych przed oprogramowaniem blokującym dostęp do danych i żądającym zapłacenia okupu (tzw. ransomware).Szkodliwe programy, które infekują komputery i szyfrują krytyczne dane korporacyjne, stanowią poważny problem, zwłaszcza dla małych firm. Według badania zagrożeń bezpieczeństwa IT przeprowadzonego w 2016 r., ponad 42% małych i średnich firm padło ofiarą oprogramowania ransomware w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 34% z nich musiało zapłacić okup, a około 18% nie było w stanie odzyskać swoich danych, nawet po spełnieniu żądań cyberprzestępców. Badanie firmy Kaspersky Lab oparte na danych pochodzących z chmury Kaspersky Security Network wskazuje na sześciokrotny wzrost liczby ataków na firmy przy użyciu ransomware: z 27 tysięcy w latach 2014-2015 do 158,6 tysiąca w latach 2015-2016.

W celu zadbania o skuteczną ochronę firmy powinny stosować wiele dodatkowych technologii bezpieczeństwa. Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business oferuje dodatkową ochronę tym organizacjom, które nie posiadają zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa Kaspersky Lab. Jest to szybkie, lekkie rozwiązanie, które potrafi rozwiązać jeden z największych problemów bezpieczeństwa w firmach z sektora MŚP prowadzących do strat finansowych - ransomware, a w szczególności jego najbardziej niebezpieczną postać - szkodliwy program o nazwie Cryptolocker. Aktywność Cryptolockera powoduje nieodwracalne szyfrowanie cennych dokumentów biznesowych i zmusza firmy do zapłacenia okupu cyberprzestępcom w celu odzyskania swoich danych. Aby rozwiązać ten problem i zabezpieczyć punkty końcowe oparte na systemie Windows, Kaspersky Lab Anti-Tansomware Tool for Business łączy dwie podstawowe technologie zapewniające ochronę przed oprogramowaniem ransomware:
  • Kaspersky Security Network - usługa oparta na chmurze i eksperckiej wiedzy, służąca do przetwarzania zdepersonalizowanych strumieni danych związanych z cyberbezpieczeństwem pochodzących z milionów dobrowolnych uczestników na całym świecie. Dzięki Kaspersky Security Network dane dotyczące zagrożeń są dostarczane w ciągu kilku sekund, zapewniając błyskawiczny czas reakcji i utrzymując najwyższy poziom ochrony.
  • Kontrola systemu - to zaawansowana technologia bezpieczeństwa proaktywnego, która skanuje wszystkie ważne zdarzenia systemowe, takie jak tworzenie i modyfikacja plików systemu operacyjnego, uruchamianie aplikacji i wymiana danych za pośrednictwem sieci. Zdarzenia są rejestrowane i analizowane, a jeśli istnieje dowód na to, że program wykonuje szkodliwe operacje, mogą one zostać zablokowane i cofnięte, zapobiegając dalszej infekcji.
"W 2015 r. rozwiązania Kaspersky Lab zapobiegły infekcjom oprogramowania ransomware u ponad 440 000 użytkowników na całym świecie. Rozumiemy ten narastający problem i dlatego postanowiliśmy dostarczyć proste narzędzie, które pomoże zabezpieczyć krytyczne dla działalności aktywa. Małe i średnie firmy zwykle nie posiadają dogłębnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, aby móc ocenić lub porównać dziesiątki narzędzi bezpieczeństwa dostępnych na rynku. Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business jest kompatybilny z rozwiązaniami bezpieczeństwa innych firm i stanowi środek uzupełniający w walce z zagrożeniami ransomware. Postanowiliśmy udostępnić to narzędzie bezpłatnie, pozwalając firmom przekonać się, jak skuteczne wykrywanie i blokowanie zagrożeń oferują technologie Kaspersky Lab" - powiedział Konstantin Woronkow, szef działu odpowiedzialnego produkty dla punktów końcowych, Kaspersky Lab.

Bezpłatne narzędzie Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business jest kompatybilne z rozwiązaniami bezpieczeństwa firm trzecich zainstalowanymi na komputerach PC z systemem Windows i może pełnić funkcję oprogramowania uzupełniającego dla większości zaawansowanych rozwiązań do ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem. Narzędzie Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business można pobrać na stronie https://go.kaspersky.pl/anti-ransomware-tool.

Organizacjom, które oczekują najskuteczniejszej ochrony dla każdego poziomu sieci, łącznie z technologiami bezpieczeństwa dla stacji roboczych, serwerów plików i urządzeń mobilnych przed wszystkimi rodzajami szkodliwego oprogramowania oraz współczesnymi wyrafinowanymi atakami, Kaspersky Lab zaleca wykorzystywanie wyspecjalizowanych rozwiązań biznesowych: http://www.kaspersky.pl/dla-biznesu.

Firmy, które padły ofiarą oprogramowania ransomware, mogą skorzystać z serwisu No More Ransom: https://nomoreransom.org. Strona ta oferuje kilka bezpłatnych narzędzi deszyfrujących, które mogą być pomocne w odzyskaniu danych zablokowanych przez szkodliwe oprogramowanie.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosci.