4 sierpnia 2016

Badanie Kaspersky Lab: Co trzecia firma wykorzystuje urządzenia mobilne do wykonywania transakcji finansowych

Według badania przeprowadzonego wspólnie przez Kaspersky Lab i B2B International, ponad 30% firm wykorzystuje urządzenia mobilne w celu uzyskiwania dostępu do firmowych kont bankowych oraz realizowania transakcji finansowych. Jeden na dwóch menadżerów najwyższego szczebla wpłaca pieniądze na konto firmowe za pośrednictwem mobilnej aplikacji bankowej.Z badania wynika, że przedstawiciele biznesu coraz częściej przeprowadzają transakcje finansowe z pomocą urządzeń mobilnych. W szczególności, 28% małych i średnich firm oraz 34% przedsiębiorstw dokonywało transakcji finansowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nie chodzi tu jedynie o osoby z działów finansowych (63%), ale również o menadżerów najwyższego szczebla (54%), a nawet zwykłych pracowników (8%), którzy swobodnie dokonują firmowych transakcji finansowych przy użyciu aplikacji mobilnych.

Coraz częstsze wykorzystywanie urządzeń mobilnych do celów związanych z bankowością korporacyjną może zagrażać finansom firmowym, ponieważ cyberzagrożenia mobilne stały się w ostatnich latach znacznie bardziej rozpowszechnione i są równie niebezpieczne dla użytkowników co zagrożenia komputerowe. Cyberprzestępcy w coraz większym stopniu atakują platformy mobilne. Jednym z odnotowujących najszybszy wzrost rodzajów szkodliwego oprogramowania są w ostatnim czasie trojany bankowe, które kradną dane uwierzytelniające dostęp do systemów bankowości internetowej oraz e-płatności, jak również informacje dotyczące kart kredytowych i debetowych.

"Trend ukazuje ciągły wzrost korzystania z bankowości mobilnej przez korporacyjnych klientów bankowości. Tendencja ta z pewnością utrzyma się w przyszłości, ponieważ zarówno klienci korporacyjni jak i indywidualni skłaniają się ku wygodzie oferowanej przez bankowość mobilną. W efekcie, konieczne jest, aby banki dokładnie rozważyły podejście do bezpieczeństwa i zapobiegania oszustwom, które pozwoli im oferować bezpieczne aplikacje bankowości mobilnej, chronić poufne dane klientów oraz strzec transakcje klientów korporacyjnych o dużej wartości. Wszyscy użytkownicy serwisów bankowości mobilnej, zarówno firmy jak i klienci indywidualni, muszą zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo i zachowanie, a jednocześnie dowiedzieć się, jakie działania podjął ich bank w celu zapewnienia im ochrony" - powiedział Ross Hogan, globalny dyrektor ds. zapobiegania oszustwom, Kaspersky Lab.

Oferta firmy Kaspersky Lab zawiera szeroki wachlarz rozwiązań, łącznie z Kaspersky Security for Mobile, zapewniających niezawodną, wielopoziomową ochronę korporacyjnej infrastruktury IT. Specjalnie dla przedstawicieli sektora bankowego firma Kaspersky Lab oferuje Kaspersky Fraud Prevention SDK - zestaw narzędzi, które mogą zostać wykorzystane do tworzenia i konfiguracji bezpiecznych aplikacji mobilnych spełniających wymogi bezpieczeństwa informacyjnego.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosci.