22 grudnia 2015

Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Obecnie, gdy znaczna część życia dziecka przebiega na nienadzorowanej aktywności online, rodzice muszą znaleźć dodatkowe metody ochrony i edukacji. Nowe wieloplatformowe rozwiązanie Kaspersky Safe Kids – dostępne dla systemów Windows, OS X, Android oraz iOS – pomoże rodzicom dowiedzieć się więcej na temat ich dzieci oraz opiekować się nimi nie tylko w realnym życiu, ale również w świecie wirtualnym.


W badaniu przeprowadzonym przez Kaspersky Lab wraz z B2B International ponad połowa (52%) rodziców z Europy wskazała na wzrost liczby zagrożeń online dotyczących ich dzieci, a jeden na trzech rodziców (30%) przyznał, że nie jest w stanie kontrolować tego, co jego dziecko widzi lub robi w internecie. Eksperci z Kaspersky Lab są przekonani, że ochrona dzieci online wymaga wszechstronnego podejścia: rodzice powinni rozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa online, zapoznać je z regułami bezpieczeństwa i naturalnie wykorzystywać rozwiązania technologiczne.

"Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym użytkownikom narzędzie, które pomoże im zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom wykorzystywania przez dziecko urządzeń podłączonych do internetu, nawet jeśli dziecko wie więcej na temat technologii niż jego rodzice. Kaspersky Safe Kids, który został opracowany z uwzględnieniem zachowania najmłodszych użytkowników, pozwala dzieciom bezpiecznie poznawać świat cybernetyczny i rozszerza granice ochrony rodzicielskiej. Rozwiązanie oferuje rodzicom narzędzie do inteligentnej ochrony swoich dzieci bez blokowania ich aktywności oraz pozwala utrzymać z nimi dialog” – powiedział Aleksander Jerofiejew, dyrektor ds. marketingu, Kaspersky Lab.

Kaspersky Safe Kids to produkt dostępny w modelu freemium: większość możliwości jest oferowana za darmo, natomiast funkcje premium są dostępne odpłatnie. Aby móc korzystać z aplikacji, wystarczy zarejestrować się na portalu My Kaspersky, utworzyć profil dziecka i pobrać aplikację dla odpowiedniej platformy (lub zainstalować ją na urządzeniu dziecka ze sklepu z aplikacjami mobilnymi). Rozwiązanie jest dostępne dla systemów Windows, OS X, Android oraz iOS.Zarządzanie aplikacją Safe Kids (łącznie z możliwością tworzenia własnych reguł) odbywa się za pośrednictwem konta w portalu My Kaspersky. Reguły pozwalają rodzicom monitorować, jak długo dziecko korzysta z urządzeń, jakie instaluje aplikacje i jakie strony internetowe przegląda, jak również jego lokalizację i krąg kontaktów:
  • Czas korzystania z urządzenia. Dzieci często tracą poczucie czasu, grając na komputerze, smartfonie lub tablecie. Aplikacja Safe Kids pozwala rodzicom określić limity czasowe dotyczące korzystania z urządzenia lub wskazać określone godziny (w poszczególnych dniach tygodnia), w których dziecko może być online. Funkcja zarządzania czasem może zostać tak skonfigurowana, aby urządzenie zostało zablokowane w momencie przekroczenia limitu czasu (ta opcja nie jest dostępna dla urządzeń z systemem iOS) lub rozwiązanie może powiadomić dziecko, że powinno przestać korzystać z urządzenia, nie blokując dostępu.
  • Korzystanie z aplikacji. Aplikacje mogą być potencjalnie niebezpieczne lub niepożądane, np. te zawierające sceny przemocy. Rozwiązanie Safe Kids pomaga ograniczyć aplikacje, które dziecko może zainstalować lub uruchomić, zarówno na podstawie wieku, jak i kategorii (np. gry, sklepy internetowe, rozrywka itd.). Rodzice mają również możliwość określenia, jak długo dziecko może korzystać z danej aplikacji. Możliwość ograniczania korzystania z aplikacji według kategorii jest dostępna dla urządzeń z systemami Windows, OS X oraz Android.
  • Aktywność w internecie. Aby zapobiec sytuacji, gdy dziecko trafia na niepożądane treści w internecie, narzędzie Safe Kids umożliwia filtrowanie stron internetowych według kategorii, np. w celu wykrycia stron zawierających treści dla dorosłych, wulgarny język lub informacje dotyczące narkotyków. Niechciane strony mogą również zostać wykluczone z wyników wyszukiwania wyświetlanych przez popularne wyszukiwarki: Google, Bing oraz Yahoo. Według uznania rodziców potencjalnie niebezpieczne strony mogą zostać natychmiast zablokowane lub dziecko może zostać poinformowane, że otwarcie danej strony nie jest zalecane.
  • Aktywność na Facebooku. Na swoim koncie My Kaspersky rodzice mogą przeglądać podsumowanie aktywności dziecka na Facebooku – zmianę liczby jego znajomych oraz postów publicznych. Tego rodzaju monitoring umożliwia natychmiastowe dostrzeżenie sygnałów wskazujących na problemy dziecka z rówieśnikami.
  • Połączenia telefoniczne oraz SMS-y. Dodatkową opcją dla urządzeń opartych na Androidzie są statystyki dotyczące kontaktów, od których dziecko otrzymuje połącznia telefoniczne oraz wiadomości SMS (aby nie naruszać jego prywatności dziecka, nie jest wyświetlana treść wiadomości). Safe Kids umożliwia również rodzicom wskazanie w ustawieniach konkretnych kontaktów, np. podejrzanych znajomych. Jeżeli którakolwiek z tych oznaczonych osób spróbuje skontaktować się z dzieckiem, rodzic otrzyma powiadomienie.
  • Lokalizacja. Funkcja ta pozwala rodzicom dowiedzieć się, gdzie w danej chwili znajduje się ich dziecko, oraz wyznaczyć obszar, w którego obrębie dziecko powinno przebywać w określonym czasie. Jeśli pociecha opuści wyznaczony obszar, rodzice zostaną o tym powiadomieni. Funkcja ta jest dostępna tylko dla systemów Android i iOS, jeśli został włączony GPS i urządzenie jest połączone z internetem.
Jeśli Safe Kids wykryje zagrożenie dla dziecka, dorosły członek rodziny otrzyma e-maila oraz/lub wiadomość w formie powiadomienia push (jeśli na urządzeniu rodzica została zainstalowana rodzicielska wersja rozwiązania Safe Kids). W profilu na portalu My Kaspersky rodzice mogą przeglądać podsumowanie oraz szczegółowe statystyki dotyczące aktywności dziecka według dnia, tygodnia lub miesiąca.

Dzięki informacjom otrzymywanym za pomocą rozwiązania Safe Kids rodzice mogą porozmawiać ze swoim dzieckiem na temat konkretnych kwestii, poprawić możliwe błędy lub interweniować w odpowiednim czasie, aby zapewnić dziecku pomoc i ochronę. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali także kilka porad dla wszystkich rodziców:
  • Jeśli Twoje dziecko korzysta z kilku urządzeń jednocześnie, wskazane jest zainstalowanie rozwiązania bezpieczeństwa na każdym z nich.
  • Dziecko może trafić na niepożądane treści nawet wtedy, gdy korzysta z urządzenia w domu pod Twoim nadzorem, dlatego zalecamy zainstalowanie rozwiązań bezpieczeństwa również na komputerach domowych.
  • Wyjaśnij swojemu dziecku, dlaczego tak postępujesz. Powiedz mu, jak bardzo to jest ważne, i poproś je, aby nie ignorowało zaleceń rozwiązania bezpieczeństwa.
  • Nie zapominaj o cyberzagrożeniach, takich jak szkodliwe oprogramowanie i fałszywe strony internetowe. Kradzież konta w grze online lub utrata referatu może być stresującym wydarzeniem dla dziecka, dlatego oprócz narzędzi kontroli rodzicielskiej należy stosować również klasyczne rozwiązania typu Internet Security.
Więcej informacji na temat rozwiązania Kaspersky Safe Kids znajduje się na stronie http://www.kaspersky.pl/safe-kids.


Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.