17 grudnia 2015

Europejczycy ułatwiają życie cyberprzestępcom, ujawniając swoje hasła

Niemal połowa (42%) europejskich użytkowników internetu przyznaje się do ujawnienia swojego hasła lub pozostawienia go w miejscu, w którym mogli je zobaczyć inni ludzie - tak wynika z badań* przeprowadzonych niedawno przez Kaspersky Lab. Takie postępowanie świadczy najczęściej o braku świadomości w zakresie bezpieczeństwa i może stanowić poważne zagrożenie dla danych i prywatności użytkowników.

Zapytani o znaczenie haseł, respondenci z Europy twierdzili, że mocne hasła są niezbędne jedynie w przypadku usług, które są dla nich najcenniejsze, czyli serwisy bankowości online (61%), poczta elektroniczna (42%) oraz portale społecznościowe (20%). Lista trzech najważniejszych aplikacji była niemal identyczna: 60% badanych wskazało na bankowość online, 38% na serwisy e-mail, a 21% na portale społecznościowe.

Niepokojący jest fakt, że chociaż klienci przyznali, że finansowe transakcje online wymagają mocnego hasła, ponad jedna czwarta (29%) sądzi, że nie ma potrzeby dodatkowej ochrony dla ich prywatnych danych uwierzytelniających podczas korzystania z takich usług.

Narażając swoje informacje osobiste na jeszcze większe ryzyko, około jedna trzecia (31%) Europejczyków przyznaje się również do ujawnienia swojego hasła członkom rodziny. 42% respondentów zarówno ujawniło swoje hasła, jak i zostawiło je w miejscu, w którym były widoczne dla innych. Jedna na dziesięć osób (10%) ujawnia hasła przyjaciołom, a aż 5% - znajomym. Zważywszy na to, że ponad jedna trzecia (38%) użytkowników stosuje tylko jeden adres e-mail dla wszystkich swoich kont, ujawnienie tego hasła innym może okazać się kosztowne. Gdyby wpadło w niepowołane ręce, mogłoby odblokować dostęp do wszystkich informacji przechowywanych na takim koncie.

"Klienci powinni zwiększyć swoją wiedzę odnośnie haseł. Po ujawnieniu hasła nigdy nie można mieć pewności, gdzie się ono pojawi. Z naszego badania wynika, że istnieje prawdziwy rozdźwięk pomiędzy zdawaniem sobie sprawy, dlaczego potrzebujemy mocnych haseł, a działaniami podejmowanymi przez ludzi w celu ich zabezpieczenia. Nikt nie przypuszcza, że członek rodziny celowo ujawni hasło, jednak podając swoje dane uwierzytelniające innym osobom, użytkownicy zwiększają ryzyko, że wpadną one w niepowołane ręce. W ten sposób cyberprzestępcy uzyskaliby łatwy dostęp do informacji finansowych i osobistych, a zhakowane konta mogłyby zostać wykorzystane do rozprzestrzeniania szkodliwych odsyłaczy oraz plików, mogących zaszkodzić innym. W najgorszym wypadku narażone mogłyby zostać całe tożsamości. Nawet najbardziej złożone hasło jest słabe, jeśli jest widoczne dla innych, dlatego należy zachować je dla siebie" - skomentował David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab.

Użytkownicy mający problemy z tworzeniem i zapamiętywaniem wielu unikatowych haseł mogą korzystać z pomocy menedżerów haseł. Przykładem takiego narzędzia jest Kaspersky Password Manager (wchodzący w skład produktu Kaspersky Total Security - multi-device), który zapewnia dodatkową warstwę ochrony, bezpiecznie przechowując wszystkie hasła i synchronizując je na wszystkich urządzeniach użytkownika. Rozwiązanie to zapamiętuje oraz generuje mocne hasła i posiada możliwości automatycznego logowania w celu zapewnienia bezpieczniejszego dostępu do cennych aplikacji, kont i stron internetowych.

Aby sprawdzić własną wiedzę dotyczącą haseł i innych aspektów cyberbezpieczeństwa, można skorzystać z quizu przygotowanego przez Kaspersky Lab: https://plblog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz.

Porady pozwalające na poprawę bezpieczeństwa online są dostępne na oficjalnym blogu Kaspersky Lab: https://plblog.kaspersky.com/tag/cybersavvy.

Film z poradami dotyczącymi generowania mocnych i łatwych do zapamiętania haseł jest dostępny na stronie https://youtu.be/IYac-Fu1lS4.

*Dane pochodzą z badania "Consumer Security Risks Survey 2015" (http://r.kaspersky.pl/fUCr7) oraz z quizu "Czy jesteś cyber-łebski?" (http://r.kaspersky.pl/iTzbH).

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.