27 listopada 2015

Nie daj się nabrać na świąteczne oszustwa internetowe - poradnik Kaspersky Lab

Szaleństwo świątecznych zakupów powoli się rozkręca. Niektóre sklepy mają już świąteczne dekoracje, a coraz więcej osób kupuje prezenty online, by wszystkie dotarły na czas. Takie zakupowe zamieszanie to istny raj dla cyberprzestępców i oszustów internetowych, więc warto mieć się na baczności. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali poradnik przedświątecznego cyberbezpieczeństwa.


Okres przedświąteczny to czas żniw dla cyberprzestępców. Mnóstwo ludzi kupuje prezenty online, nierzadko szukając promocji i ofert specjalnych. Niestety wielu z nas opuszcza w tym czasie czujność związana z cyberbezpieczeństwem, a przecież atakujący mają do dyspozycji cały arsenał narzędzi, dzięki którym mogą infekować komputery i przejmować nad nimi kontrolę lub szyfrować dane użytkowników, po czym żądać okupu za przywrócenie dostępu. Nie możemy także zapominać o uciążliwym i coraz częściej niebezpiecznym spamie oraz o atakach phishingowych, które pozwalają cyberprzestępcom przejąć dane logowania użytkowników do rozmaitych serwisów online, ukraść tożsamość, a docelowo nawet pieniądze z kont bankowych.

"Atakujący nie próżnują i są bardzo kreatywni. Czasem trudno się oprzeć wszystkim atrakcyjnym ofertom i nie sprawdzić chociaż jednej z nich. Cyberprzestępcy właśnie na to liczą - oczekują, że potencjalna ofiara wyśle na urlop swojego wewnętrznego krytyka i z ufnością kliknie odnośnik w spreparowanej wiadomości" - powiedział Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.

Jak się chronić

Czas wzmożonych zakupów sprzyja oszustwom i zagrożeniom, dlatego każdy użytkownik internetu powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali osiem prostych porad związanych z cyberochroną.
  1. Unikaj programów żądających okupu - nie otwieraj załączników pocztowych z nieznanych sklepów i regularnie rób kopię zapasową swoich danych.
  2. Pamiętaj o odnośnikach phishingowych - nie klikaj przypadkowych odnośników otrzymanych w wiadomościach e-mail, SMS-ach, na portalach społecznościowych lub przez komunikatory internetowe. Więcej informacji o tym, jak wykryć phishing, znajduje się w filmie https://youtu.be/5eWvfpYRJy8.
  3. Twórz silne hasła - łącz litery, cyfry i znaki specjalne, aby trudniej było je złamać. Więcej informacji o tym, jak skonstruować dobre hasło, znajduje się w filmie: https://youtu.be/IYac-Fu1lS4.
  4. Kupuj na bezpiecznych stronach - zanim zapłacisz kartą w sklepie online, zapoznaj się z opiniami o firmie, która za nim stoi.
  5. Unikaj kupowania przy użyciu publicznych sieci Wi-Fi - przestępcy lubią buszować w niezabezpieczonych sieciach publicznych w poszukiwaniu danych uwierzytelniających.
  6. Wyłącz funkcję Bluetooth, używaj sieci komórkowej - w ten sposób połączenie sieciowe Twojego smartfona będzie znacznie bezpieczniejsze.
  7. Blokuj podejrzane darmowe aplikacje - programy takie mogą zawierać niepożądane "gratisy".
  8. Uważaj na fałszywe wiadomości żądające potwierdzenia wysyłki - mogą być przynętą cyberprzestępców, którzy liczą na szybkie kliknięcie odnośnika.

Powyższa strategia z pewnością pomoże w wielu sytuacjach, ale to na barkach użytkowników spoczywa decyzja, czy będą ją stosowali. Poza wymienionymi poradami warto także zapamiętać podstawową zasadę związaną z zakupami online i nie tylko - jeśli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie nie jest prawdziwe.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.