20 listopada 2015

Securing Smart Cities - opublikowano wskazówki dotyczące wykorzystywania technologii inteligentnych miast

W ramach globalnej inicjatywy non profit Securing Smart Cities, która podejmuje wyzwania dotyczące cyberbezpieczeństwa inteligentnych miast, zostały opublikowane wytyczne opracowane wraz z Cloud Security Alliance (CSA). Wytyczne odnoszą się do stosowania technologii inteligentnych miast i oferują organizacjom przegląd kluczowych elementów niezbędnych w celu zaimplementowania najlepszych rozwiązań technologicznych przy niższym ryzyku oraz narażeniu na cyberzagrożenia. Kaspersky Lab jest partnerem inicjatywy.Szacuje się, że globalny rynek inteligentnych miast1 wzrośnie z 411,31 mld dolarów w 2014 r. do 1134,84 mld w 2019 r. Dokument wydany w ramach inicjatywy Securing Smart Cities przedstawia również wskazówki dla publicznych i prywatnych organizacji podczas planowania i prowadzenia selekcji oraz testowania technologii inteligentnych miast. Określa rodzaje testów i ocen, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru najlepszych i najbezpieczniejszych dostawców oraz technologii.

"Technologia już teraz leży u podstaw naszych miast, ponieważ świat jest opleciony coraz gęstszą siecią połączeń i jeśli nie chcemy pogrążyć się w chaosie, musimy zadbać o odpowiednią ochronę. W mojej pracy badawczej 'An Emerging US (and World) Threat: Cities Wide Open to Cyber Attacks' poruszałem temat podatności miast na całym świecie na cyberataki. Opracowane przez nas wytyczne stanowią przydatny i praktyczny dokument dla organizacji umożliwiający bezpieczną implementację technologii i zwiększenie bezpieczeństwa miast" - powiedział Cesar Cerrudo, członek zarządu Securing Smart Cities oraz dyrektor ds. technologii w IOActive.

"Ludzkość postanowiła stworzyć utopię, którą określamy jako inteligentne miasto. Utopia ta spowoduje, że wzrost i wydajność osiągną niespotykany wcześniej poziom, przy wsparciu systemów informacyjnych i technologii. Stworzenie jej stanowi ogromne zobowiązanie i wyzwanie dla wszystkich zaangażowanych, od obywateli po organizacje. Musimy rozwijać, obsługiwać i chronić nasze zasoby w sposób najbardziej efektywny, poprzez wybieranie najwydajniejszych i najbezpieczniejszych technologii. Taki jest cel naszych wytycznych" - powiedział Mohamad Amin Hasbini, członek inicjatywy Securing Smart Cities i ekspert ds. bezpieczeństwa z Kaspersky Lab.

"Miasta wykorzystują nowe możliwości, które mogą podnieść bezpieczeństwo obywateli, zoptymalizować i usprawnić obsługę klientów oraz obniżyć ogólne wydatki. Nowe inteligentne miasta wskazują drogę ku adaptacji technologii Internetu Rzeczy (IoT), które połączą wszechobecne czujniki za pośrednictwem chmury w celu pozyskiwania odpowiednich danych oraz zautomatyzowania procesów podejmowania decyzji. Inteligentne miasta dają ogromną obietnicę, jednak ta nowa łączność i analiza danych niosą również ryzyko. Grupa robocza IoT firmy CSA jest dumna, że może współpracować z inicjatywą Securing Smart Cities nad rozwojem tych istotnych wytycznych dotyczących stosowania technologii w celu dostarczenia przywódcom miast niezbędnej wiedzy umożliwiającej uzyskanie bezpiecznych rozwiązań" - dodał Brian Russell, współprzewodniczący grupy odpowiedzialnej za technologie IoT w firmie CSA oraz główny inżynier, dział Cyber Security Solutions w Lidos.

Wytyczne opublikowane w ramach inicjatywy Securing Smart City obejmują następujące zagadnienia:
 • wybór technologii:
  • etap projektowania i planowania,
  • historia luk w zabezpieczeniach,
  • bezpieczeństwo dostawców,
  • zarządzanie produktami,
  • testowanie,
 • implementacja, obsługa i konserwacja technologii,
 • likwidacja rozwiązań technologicznych.
Pełny tekst dotyczący opublikowanych wytycznych znajduje się na stronie: http://r.kaspersky.pl/ssc_guidelines_2015.

Dalsze informacje oraz najnowsze dane dotyczące działań w ramach inicjatywy Securing Smart Cities są dostępne na stronie http://securingsmartcities.org.

Informacje na temat inicjatywy Securing Smart Cities

Securing Smart Cities to globalna inicjatywa non profit uruchomiona w celu współpracy i wymiany informacji w ramach wyzwań dotyczących cyberbezpieczeństwa, przed którymi stoją inteligentne miasta. Wspierana przez czołowych badaczy w dziedzinie bezpieczeństwa IT, firmy i organizacje, w tym IOActive, Kaspersky Lab, Bastille, oraz Cloud Security Alliance, inicjatywa Securing Smart Cities ma pełnić funkcję węzła komunikacyjnego dla firm, rządów, mediów, inicjatyw non profit oraz osób fizycznych na całym świecie zaangażowanych w tworzenie, udoskonalanie i promowanie inteligentnych i bezpiecznych technologii dla współczesnych miast. Więcej informacji na temat inicjatywy znajduje się na stronie http://securingsmartcities.org .

1 Marketsandmarkets.com – Rynek inteligentnych miast według inteligentnego domu, inteligentnej automatyzacji budynku, zarządzania energią, inteligentnej służby zdrowia, inteligentnej edukacji, inteligentnej wody, inteligentnego transportu, inteligentnego bezpieczeństwa i usług – globalne prognozy i analizy rynku (2014 - 2019) – http://www.marketsandmarkets.com/PressReleases/smart-cities.asp.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.