1 października 2015

Prawie jedna trzecia użytkowników nie robi nic, aby chronić płatności online, polegając na ochronie zapewnianej przez organizacje finansowe

Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab pokazuje, że wielu użytkowników nie zna (lub zna, ale nie przestrzega) podstawowych reguł bezpieczeństwa podczas dokonywania płatności online lub korzystania z systemów bankowości online. Na przykład tylko połowa użytkowników sprawdza, czy dana strona jest autentyczna, zanim poda na niej swoje dane finansowe, natomiast niemal jedna trzecia uważa, że stosowanie jakichkolwiek środków w celu zabezpieczenia pieniędzy online jest całkowicie zbędne.

Badanie przeprowadzone online obejmowało wiele potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, które użytkownicy często napotykają w internecie, w tym operacje finansowe. Uczestniczyło w nim ponad 18 000 użytkowników.

Uczestników testu poproszono o wybór jednej z czterech stron bankowych w celu wprowadzenia swoich danych dotyczących konta. Tylko połowa użytkowników zdołała rozpoznać całkowicie bezpieczną stronę, która posiadała niezmienioną nazwę (zmiany w nazwie organizacji to typowa oznaka phishingu) oraz prefiks https wskazujący na połączenie szyfrowane. Co więcej, 5% respondentów wybrało strony, których adresy zawierały literówki sugerujące, że są to potencjalnie fałszywe witryny stworzone w celu kradzieży danych finansowych użytkowników.

Użytkownicy zostali następnie zapytani, jakie działania podejmują, zanim wprowadzą swoje dane finansowe w celu dokonania płatności online. Tylko 51% respondentów wskazało na weryfikację autentyczności strony. 21% badanych wykorzystuje klawiaturę wirtualną w celu zabezpieczenia swoich haseł przed przechwyceniem ich przez szkodliwe oprogramowanie, podczas gdy 20% sprawdza, czy ich rozwiązanie bezpieczeństwa działa poprawnie, aby mieć pewność, że płatność jest bezpieczna.

Niemal jedna trzecia użytkowników (29%) stwierdziła, że nie podejmuje żadnych dodatkowych działań, ponieważ "strony dużych, znanych firm są wystarczająco zabezpieczone". Jednak w większości przypadków nawet chroniona strona internetowa nie może zagwarantować, że cyberprzestępcy nie będą ingerowali w proces płatniczy lub że urządzenie nie jest zainfekowane szkodliwym programem stworzonym w celu kradzieży pieniędzy. 11% respondentów używa trybu "incognito" przeglądarki w celu ochrony płatności, 4% korzysta z usługi ukrywającej tożsamość, a 7% badanych wielokrotnie wpisuje i kasuje dane, "aby zmylić wirusy". Niestety, działania te nie chronią informacji finansowych użytkowników.

Okazuje się, że niektórzy użytkownicy są równie beztroscy jeśli chodzi o ochronę swoich danych dotyczących płatności w realnym świecie: 20% osób nie widzi problemu w tym, że traci z oczu swoją kartę podczas płacenia rachunku w restauracji, a tym samym daje oszustom możliwość skopiowania jej.

"Przytaczane dane potwierdzają to, co zaobserwowano już dawno, a mianowicie, że wielu użytkowników nie tylko naraża siebie i swoje pieniądze, ale również organizacje oferujące systemy płatności i bankowości, z których korzystają. To oznacza, że wykorzystywanie wyspecjalizowanej ochrony przed kradzieżą online staje się koniecznością" - powiedział Ross Hogan, globalny szef działu zapobiegania oszustwom, Kaspersky Lab.

Aby przekonać się o własnym poziomie wiedzy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, każdy może wziąć udział w quizie wykorzystanym we wspomnianym badaniu. Jest on dostępny na stronie https://plblog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz.

Pełne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej są dostępne na stronie https://press.kaspersky.com/files/2015/09/Cyber_savvy_quiz_report.pdf.

Aby pomóc bankom chronić dane finansowe i zapobiegać oszustwom, Kaspersky Lab oferuje platformę Kaspersky Fraud Prevention. Bank może zainstalować rozwiązanie bezpieczeństwa bezpośrednio na urządzeniach klientów, w tym mobilnych, lub wykorzystać komponenty platformy, które umożliwiają zdalne wykrycie, czy urządzenie jest zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem stworzonym w celu kradzieży pieniędzy.

Użytkownicy, zwłaszcza ci, którzy są mniej świadomi w kwestiach technicznych, powinni instalować rozwiązania zapewniające dodatkową ochronę płatnościom online, takie jak technologia Bezpieczne pieniądze dla systemu Windows and Mac OS X, zintegrowana w rozwiązaniach Kaspersky Internet Security - multi-device oraz Kaspersky Total Security - multi-device. Technologia ta wykracza poza standardową ochronę przed zagrożeniami online i tworzy bezpieczne środowisko do przeprowadzania operacji finansowych, które jest niedostępne dla oszustów.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.