22 września 2015

Ile wiesz o cyberzagrożeniach? Sprawdź to w quizie Kaspersky Lab

Bezpieczeństwo użytkownika w środowisku cyfrowym zależy od wielu czynników, jednak najważniejsze jest to, czy potrafi on podejmować właściwe decyzje. Odpowiednie zachowanie online może pomóc chronić tożsamość cyfrową, pieniądze oraz dane osobiste lub może sprawić, że staną się one łatwym celem dla przestępców. Kaspersky Lab przygotował quiz, który pozwoli użytkownikom ocenić własny poziom zaawansowania oraz zachowanie online w zakresie cyberzagrożeń.
Wyniki badania Consumer Security Risks Survey 2015 wskazują, że użytkownicy są coraz bardziej zaniepokojeni z powodu cyberzagrożeń i przechowują na swoich urządzeniach więcej informacji osobistych, co niestety nie idzie w parze z większą ostrożnością. Świadczy o tym, między innymi, niewielki wzrost w stosunku do 2014 r. - z 30% do 31% - odsetka respondentów, którzy są skłonni podać swoje dane osobiste lub finansowe na stronach internetowych budzących ich wątpliwości. Z kolei odsetek użytkowników, którzy są przekonani, że nie staną się celem cyberataku, wzrósł z 40% do 46%.

Jednocześnie internauci często nie rozpoznają potencjalnego zagrożenia, gdy na nie trafią. Tak wynika z testu przeprowadzonego przez Kaspersky Lab z udziałem 18 000 osób na całym świecie. Uczestnicy testu zostali postawieni w kilku potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, które regularnie występują w internecie, np. podczas przeglądania stron, pobierania plików czy korzystania z portali społecznościowych. W każdym scenariuszu użytkownicy mogli wybierać spośród kilku odpowiedzi. W zależności od możliwych negatywnych konsekwencji, każdej odpowiedzi przyznano punkty - im bezpieczniejszy jest wybór użytkownika, tym wyższa liczba punktów i na odwrót.

Przedstawiciele 16 państw zdobyli średnio 95 na 150 możliwych punktów. To oznacza, że w ponad 1/3 przypadków narazili się na zagrożenie ze strony cyberprzestępców.

Podczas testu tylko 24% respondentów zdołało zidentyfikować prawdziwą stronę internetową, nie wybierając jednocześnie phishingowej (tj. fałszywej, mającej za zadanie wyłudzenie danych od użytkownika). Co więcej, 58% badanych wybrało tylko strony phishingowe stworzone w celu kradzieży danych uwierzytelniających, nie wybierając prawdziwej. Okazało się również, że po otrzymaniu podejrzanego e-maila co dziesiąty użytkownik jest skłonny otworzyć załączony plik bez sprawdzenia go - w wielu przypadkach oznacza to ręczne uruchomienie szkodliwego programu. Kolejne 19% respondentów wyłączyłoby rozwiązanie bezpieczeństwa, gdyby próbowało ono uniemożliwić instalację potencjalnie niebezpiecznego programu.

"Instynkt samozachowawczy jest integralną częścią naszej egzystencji. W świecie fizycznym wiemy, jak zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy czy własności: uczyliśmy się tego od najmłodszych lat. Gdy nie jesteśmy online, ciągle pilnujemy się, jednak w przypadku internetu instynkt samozachowawczy często nas zawodzi, a niekiedy wręcz w ogóle nie działa. Co więcej, dzisiaj wszystko ma postać cyfrową: nasze życie osobiste, własność intelektualna oraz pieniądze. Wszystko to wymaga od użytkownika tego samego rodzaju odpowiedzialności, który prezentowany jest w realnym życiu, a cena popełnienia błędu online może być równie wysoka. Dlatego nieustannie zachęcamy użytkowników, aby rozwijali się wraz z technologią i podnosili swoją świadomość cybernetyczną" - ostrzega David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab.

Aby samemu wziąć udział w quizie przygotowanym przez Kaspersky Lab i przekonać się o poziomie własnej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, wystarczy wejść na stronę https://plblog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz.

Zestaw porad dotyczących bezpiecznego zachowania online znajduje się na oficjalnym blogu Kaspersky Lab - Kaspersky Daily: https://plblog.kaspersky.com/tag/cybersavvy. Kaspersky Lab oferuje także bezpłatne narzędzia pozwalające na przeskanowanie komputera lub urządzenia mobilnego pod kątem obecności szkodliwych programów oraz luk w zabezpieczeniach: http://free.kaspersky.pl.

Pełne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej są dostępne na stronie http://r.kaspersky.pl/fUCr7.Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.