5 czerwca 2015

Ochrona wirtualizacji nie musi obciążać serwerów

Kaspersky Lab informuje o uzyskaniu patentu dla swojej technologii Security Architecture for Virtual Machines. Patent został przyznany przez Amerykańskie Biuro Patentowe i opisuje technologię zapewniającą pełną ochronę maszyn wirtualnych przed cyberzagrożeniami bez wpływu na ich działanie.
Technologia stworzona przez Kaspersky Lab to połączenie wyspecjalizowanej wirtualnej maszyny bezpieczeństwa oraz lekkich agentów zainstalowanych na innych maszynach wirtualnych w obrębie infrastruktury. Wyspecjalizowana maszyna jest wyposażona w moduł bezpieczeństwa i służy jako rozwiązanie bezpieczeństwa dla wszystkich innych maszyn. Metoda ta pozwala agentom nie tylko wysyłać dane bezpośrednio do modułu bezpieczeństwa w celu analizy oraz wykonywać jego instrukcje, ale również otrzymywać zaawansowane instrumenty do ochrony lub korekcji, jeśli istnieje taka potrzeba.

W środowiskach wirtualnych każdej maszynie wirtualnej zostaje przydzielone dokładnie tyle pamięci RAM i mocy obliczeniowej, ile potrzeba do wykonania powierzonych jej zadań. Takie dynamiczne przydzielanie zasobów pozwala uruchomić większą liczbę maszyn wirtualnych na danym serwerze. Jeżeli na każdej maszynie wirtualnej zainstalowane zostanie konwencjonalne rozwiązanie bezpieczeństwa, zużycie zasobów będzie niewspółmiernie duże do osiągniętego celu i może prowadzić do problemów wydajności, a nawet stabilności infrastruktury wirtualnej. Wykorzystywanie technologii Kaspersky Lab pomaga znacznie zmniejszyć obciążenie, a ponadto zainstalowany agent zapewnia bardziej niezawodną ochronę niż popularne podejście, w którym nie wykorzystuje się żadnego agenta: oferuje dostęp do pamięci i głębokich procesów systemowych, wykorzystując dodatkowe technologie bezpieczeństwa, takie jak kontrola online, kontrola aplikacji oraz kontrola urządzeń.

"Jedną z głównych korzyści technologii wirtualizacji jest wydajniejsze wykorzystywanie zasobów. Konwencjonalne narzędzia do ochrony informacji nie są przeznaczone do działania na maszynach wirtualnych. Nasza nowo opatentowana technologia pomaga zapewnić niezawodną ochronę środowiskom wirtualnym, nie wpływając na ich skuteczność. Co więcej, technologia ta stanowi obecnie jedyne prawdziwie dedykowane narzędzie bezpieczeństwa przeznaczone dla niektórych platform wirtualizacji" - powiedział Matwiej Wojtow, menedżer grupy produktów korporacyjnych, Kaspersky Lab.

Opatentowana przez Kaspersky Lab technologia Security Architecture for Virtual Machines jest wykorzystywana w produkcie Kaspersky Security for Virtualization | Light Agent. Rozwiązanie to chroni serwery i wirtualne stacje robocze w takich środowiskach jak Microsoft Hyper-V, Citrix XenServer i VMware vSphere. W szczególności produkt ten wykorzystuje zaawansowane technologie do ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, dogłębne skanowanie procesów systemowych i pamięci, kontrolę online, kontrolę aplikacji, kontrolę urządzeń oraz wiele innych funkcji.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.