20 stycznia 2015

Bezpieczny smartfon w małej firmie - to nie musi być trudne

Małe firmy odgrywają ogromną rolę - w dojrzałych ekonomiach odpowiadają nawet za połowę PKB, a w krajach rozwijających się dominują w rynkowych niszach, takich jak małe sklepy czy kawiarnie, świadcząc codzienne usługi. Wymóg elastyczności sprawia, że organizacje te coraz chętniej sięgają po model BYOD, w którym pracownicy wykorzystują do celów biznesowych własne smartfony i tablety. Eksperci z Kaspersky Lab przeanalizowali kwestie bezpieczeństwa związane z wykorzystaniem tego modelu w małych firmach.

Ze względu na to, że nisze rynkowe, w których działa wiele małych firm, są dość płynne, a zmiany następują w nich szybko, organizacje te są bardzo elastyczne. Ich decyzje muszą być podejmowane w ciągu kilku minut, a nie kilku dni przy użyciu poczty e-mail i sali konferencyjnej, jak ma to miejsce w korporacjach. W małej firmie właściciel może negocjować umowy z prestiżowymi kontrahentami i jednocześnie zamawiać papier do drukarki.

Ta elastyczność stymuluje korzystanie z usług zewnętrznych dostawców - może to być wynajem infrastruktury, wykorzystanie publicznych platform do poczty elektronicznej, hosting domen, administracja IT itp. Częstą praktyką jest także zatrudnianie pracowników zdalnych, którzy swoje zadania wykonują we własnych domach. Rozsądne jest zatem zachęcanie pracowników do korzystania z własnego sprzętu do zastosowań biznesowych (tzw. BYOD - ang. Bring Your Own Device) - pozwala to na obniżenie kosztów wstępnych i przekłada się na dalsze oszczędności w postaci wydatków na utrzymanie bazy sprzętowej. Poza laptopami i komputerami domowymi, które są często wykorzystywane w zadaniach takich jak tworzenie tekstów, raportowanie i usługi księgowe, coraz bardziej widoczny jest trend korzystania z urządzeń mobilnych. I chociaż smartfony oraz tablety są obecnie stosowane w firmach głównie do obsługi poczty e-mail, to wraz z rosnącą funkcjonalnością ich rola w biznesie będzie ciągle rosła.

Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International firmy zatrudniające 50 lub mniej pracowników chętnie stosują urządzenia mobilne do zadań związanych z działalnością biznesową - 34% respondentów przyznało, że w ciągu minionych 12 miesięcy włączyło taki sprzęt do swoich systemów IT. Dla dużych korporacji odsetek ten wyniósł 32%, a w przypadku organizacji klasy enterprise - 35%. Niestety, spośród małych firm stosujących urządzenia mobilne tylko 19% dostrzega potrzebę rozwoju strategii IT pozwalającej na walkę z rosnącymi zagrożeniami.

BYOD-ować czy nie BYOD-ować - oto jest pytanie

Tak jak w przypadku wszystkich nowych trendów technologicznych, istnieją pewne problemy związane z bezpieczeństwem, które należy rozwiązać, zanim będzie można skutecznie wprowadzić strategię BYOD dla urządzeń mobilnych. Eksperci z Kaspersky Lab wyłonili kilka potencjalnych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem w tym modelu:
  • urządzenie wykorzystywane w domu ulega infekcji szkodliwym oprogramowaniem, a następnie - gdy pracownik przynosi je do biura - atakuje sieć firmową;
  • wraz ze skradzionym lub zgubionym urządzeniem zostają utracone wszystkie przechowywane na nim dane firmowe;
  • pracownicy bezwiednie instalują fałszywe lub nielegalne oprogramowanie, co - oprócz narażenia firmy na ryzyko - może stanowić naruszenie przepisów lub umów licencyjnych.
Na rynku pojawia się coraz więcej produktów bezpieczeństwa przeznaczonych dla urządzeń mobilnych. Specjaliści z Kaspersky Lab przeanalizowali kilka czynników, jakie właściciel małej firmy powinien wziąć pod uwagę, oceniając takie rozwiązania. Przy niewielkim wysiłku można z powodzeniem ominąć wszystkie pułapki, jakie kryje model BYOD dla smartfonów i tabletów, nie marnując jednocześnie oszczędności, jakie udało się dzięki niemu osiągnąć.

  1. Zacznij od podstaw: ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem jest koniecznością, szczególnie w przypadku urządzeń z systemem Android. W 2014 r. Kaspersky Lab wykrył niemal 300 000 nowych, unikatowych mobilnych szkodliwych programów - to prawie trzykrotnie więcej niż w 2013 r.
  2. Poszukaj produktów bezpieczeństwa, które oferują więcej niż podstawowe blokowanie powszechnego szkodliwego oprogramowania i potrafią zidentyfikować ataki phishingowe. W ramach tych działań cyberprzestępcy wykorzystują imitacje legalnych stron internetowych oraz wiadomości e-mail w celu wyłudzenia od użytkowników informacji osobistych, takich jak numer konta bankowego, dane karty płatniczej czy poufne dane firmowe.
  3. Mały biznes nie potrzebuje skomplikowanych polityk zarządzania IT. Istotne jest, aby firma mogła odzyskać sprzęt, gdy zostanie zgubiony, lub zdalnie usunąć znajdujące się na nim dane, gdy padnie łupem złodzieja. Przykładem rozwiązania z takimi możliwościami jest Kaspersky Small Office Security, który - oprócz skutecznej ochrony przed szkodliwymi programami i phishingiem - pozwala zlokalizować zaginione urządzenie przy użyciu jego współrzędnych GPS oraz zdalnie zablokować sprzęt lub skasować wszystkie dane w przypadku jego kradzieży.

"Pracownicy wyposażeni w urządzenia mobilne stali się niemal wymogiem dla firm każdego rozmiaru, nawet tych, które nie dysponują budżetem czy niezbędną wiedzą specjalistyczną, aby zapewnić swoim ludziom urządzenia z własnych środków" - powiedział Konstantin Woronkow, szef działu odpowiedzialnego za produkty do ochrony punktów końcowych, Kaspersky Lab. "Postępując zgodnie z trendem BYOD i wybierając rozwiązanie bezpieczeństwa, które zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach i zasobach małej firmy, podmioty te mogą obniżyć koszty, sprawić, że pracownicy będą produktywni oraz zabezpieczyć poufne informacje biznesowe, a także dane klientów przed cyberprzestępcami".

Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa IT w małych firmach znajduje się na stronie http://kaspersky.pl/chron-moj-biznes.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.