Cyberataki w III kwartale 2014 r.

Trzeci kwartał w liczbach
- Oprogramowanie Kaspersky Lab zablokowało ponad miliard ataków na użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych - to o 33,1% więcej niż w poprzednim kwartale.
- Dwie kampanie cyberszpiegowskie - Crouching Yeti oraz Epic Turla - uderzyły w ofiary wysokiego szczebla z takich sektorów jak organizacje rządowe, ambasady, wojsko, placówki badawcze oraz korporacje IT.
- Zarejestrowano ponad milion unikatowych adresów szkodliwych stron WWW - o 31% więcej niż w drugim kwartale.
- Eksperci z Kaspersky Lab dodali do baz 74 500 nowych próbek mobilnego szkodliwego oprogramowania, co stanowi wzrost o 14,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
- Wykryto ponad 7 000 nowych mobilnych trojanów bankowych - ponad trzykrotnie więcej niż w II kwartale.
- Ataki z wykorzystaniem trojanów bankowych zarejestrowano w 70 krajach - w poprzednim kwartale było to 31 krajów.
Dobre wieści
W lipcu 2014 r. eksperci z Kaspersky Lab uczestniczyli we wspólnej akcji organów ścigania i firm, koordynowanej przez brytyjską agencję National Crime Agency (NCA) i mającej na celu zatrzymanie cyberprzestępczej infrastruktury trojana bankowego Shylock. Jak inne znane zagrożenia bankowe - ZeuS, SpyEye czy Carberp - Shylock został zaprojektowany do kradzieży danych logowania do serwisów bankowych z komputerów klientów banków i usług płatności online.Jak ekspert ds. bezpieczeństwa IT zhakował własny dom
Jeden z badaczy ds. bezpieczeństwa IT z Kaspersky Lab przeprowadził badanie we własnym domu, by ocenić, czy nowoczesne urządzenia są odporne na cyberataki. Ekspert wziął pod lupę m.in. serwer multimedialny (NAS), telewizor smart TV, router i odtwarzacz multimediów. Rezultaty eksperymentu nie napawają optymizmem - badacz znalazł kilkanaście podatności na atak, łącznie z ukrytymi funkcjami zdalnego zarządzania wbudowanymi w router Wi-Fi.Kraje, z których pochodziło najwięcej ataków wykorzystujących strony WWW
Trzeci kwartał 2014 r. przyniósł duże zmiany w głównych źródłach cyberataków prowadzonych z użyciem stron WWW. W poprzednim kwartale czołową piątkę stanowiły Niemcy, Stany Zjednoczone, Holandia, Rosja i Kanada, podczas gdy w badanym okresie Stany Zjednoczone zanotowały duży skok (o 11,2%) i awansowały na pierwsze miejsce z wynikiem 33%. Niemcy spadły na trzecią lokatę (13,5%), a Holandia wspięła się na drugie miejsce (18%). Czołową piątkę zamknęła Ukraina (4%), a Rosja pozostała na czwartym miejscu z wynikiem 9%.Pełna wersja raportu poświęconego ewolucji cyberzagrożeń w trzecim kwartale 2014 r. pojawi się już wkrótce w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.