1 sierpnia 2014

Cyberprzestępcy podszywają się pod Kaspersky Lab Polska

Informujemy o pojawieniu się masowej wysyłki potencjalnie niebezpiecznych e-maili, w których atakujący podszywają się pod Kaspersky Lab Polska. Firma Kaspersky Lab Polska nie ma nic wspólnego z wysyłką tych wiadomości.


Wiadomości docierające do użytkowników posiadają temat "Uwaga! Wykryto szkodliwe oprogramowanie w Twoim telefonie!" i nakłaniają użytkownika do zainstalowania załączonej aplikacji na system Android. Wiadomości wyglądają następująco:


Wiadomości nie zawierają błędów ortograficznych i gramatycznych, co dość mocno wskazuje na polskie korzenie twórców ataku.

Informujemy, że Kaspersky Lab Polska sp. z o. o. nigdy nie wysyła wiadomości, w których użytkownicy są proszeni o zainstalowanie aplikacji znajdującej się w załączniku. Firma nie ma nic wspólnego z wysyłaniem tych wiadomości.

Zalecamy użytkownikom, by nie klikali żadnych odnośników i nie uruchamiali załączników w wiadomościach podszywających się pod Kaspersky Lab Polska i innych e-mailach tego typu.

Aktualizacja

Szkodnik ten jest przeznaczony dla systemu mobilnego Android i jest wykrywany przez Kaspersky Internet Security for Android w obydwu przypadkach:
  • użytkownik próbuje zainstalować plik na urządzeniu z zainstalowaną aplikacją firmy Kaspersky Lab,
  • rozwiązanie antywirusowe jest instalowane na urządzeniu, na którym znajduje się szkodliwy plik.
Produkty Kaspersky Lab wykrywają szkodliwy załącznik jako Backdoor.AndroidOS.Zerat.a.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.