25 lutego 2014

Kaspersky Lab przedstawia platformę służącą do zabezpieczania transakcji internetowych na komputerach i urządzeniach mobilnych

Podczas Mobile World Congress 2014 w Barcelonie firma Kaspersky Lab zaprezentowała swoją nową platformę Kaspersky Fraud Prevention. Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie organizacji finansowych oraz firm z sektora handlu elektronicznego, a jego celem jest ochrona elektronicznych płatności dokonywanych za pośrednictwem komputerów i urządzeń mobilnych.


Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International 98% użytkowników korzysta z usług bankowości online oraz dokonuje zakupów w Sieci, a 38% używa do tego celu swoich urządzeń mobilnych. Szeroko wykorzystywane płatności elektroniczne sprawiły, że kradzież elektronicznych pieniędzy stała się zyskownym zajęciem dla cyberprzestępców. Badanie to ujawniło także, że w ciągu poprzednich 12 miesięcy 62% użytkowników natknęło się na cyberzagrożenia ukierunkowane na ich konta bankowe.

Obecne metody (tymczasowe hasła, potwierdzenia SMS-owe, tokeny, generowanie haseł jednorazowych) wykorzystywane przez banki i systemy płatności elektronicznych do ochrony ich klientów szybko stały się przestarzałe. Specjaliści z organizacji Gartner zauważyli, że "konieczny jest rozwój innowacji w dziedzinie metod ochrony przed oszustwami, ponieważ cyberprzestępcy szybko obchodzą stare techniki, takie jak identyfikacja urządzenia1". Z tego powodu rynek wymaga innowacyjnych rozwiązań, aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji.

"Organizacje finansowe wymagają technologii, która ochroni ich klientów przed dzisiejszymi zagrożeniami i zminimalizuje koszty związane ze zwrotem skradzionych pieniędzy" - powiedział Nikołaj Griebiennikow, dyrektor ds. technologii w Kaspersky Lab. "Platforma Kaspersky Fraud Prevention wyróżnia się tym, że zapewnia kompleksową ochronę transakcji nie tylko od strony banków, ale także na urządzeniach użytkowników. System zawiera inteligentne usługi opracowane w ciągu wielu lat naszej pracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Dzięki takiemu połączeniu firmy finansowe lepiej będą mogły zabezpieczyć pieniądze i, co bardzo istotne, swoją reputację".

Zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab przeznaczone dla ochrony transakcji finansowych osiągnęły wysoką pozycję na rynku - ich efektywność została potwierdzona przez niezależne testy przeprowadzone przez laboratoria AV-TEST, MRG Effitas i Matousec.

Kompleksowe podejście

Nowa platforma Kaspersky Fraud Prevention łączy w sobie narzędzia zaprojektowane do ochrony transakcji online na różnych urządzeniach, rozwiązania serwerowe do wykrywania oszukańczych transakcji podczas procesu e-płatności, jak również wiele dodatkowych usług. Poszczególne składniki platformy mogą pracować niezależnie lub wspólnie, uzupełniając się wzajemnie i dostarczając wielowarstwową ochronę na każdym poziomie płatności online.

Aplikacje klienckie Kaspersky Fraud Prevention pracują na komputerach z systemem Microsoft Windows oraz Apple OS X, jak również na urządzeniach mobilnych z systemem Google Android i Apple iOS. Aplikacje te, występujące pod wspólną nazwą Kaspersky Fraud Prevention for Endpoints, zostały zaprojektowane do ochrony urządzeń przed finansowymi cyberzagrożeniami, które wycelowane są w określone systemy operacyjne.

Gdy firma planuje stworzyć swoją własną aplikację mobilną lub chce wzmocnić ochronę istniejącej, może użyć pakietu Kaspersky Fraud Prevention SDK bazującego na rozwiązaniach Kaspersky Lab dla punktów końcowych. Ten zestaw narzędzi zawiera wszystkie niezbędne składniki służące zapewnieniu rzetelnej ochrony płatności wykonywanych przy użyciu urządzeń mobilnych.

Komponent serwerowy platformy - Kaspersky Clientless Engine - działa w firmowej infrastrukturze IT i może wykryć oraz zapobiec oszukańczym transakcjom nawet wtedy, gdy na urządzeniu użytkownika nie jest zainstalowana żadna ochrona. Aby ocenić legalność operacji, Clientless Engine w czasie rzeczywistym sprawdza informacje o płatności i urządzeniu, na którym jest ona realizowana, wykrywając w ten sposób podejrzane anomalie i próby cyberataków. Po otrzymaniu wiadomości o podejrzanej aktywności pracownik firmy może szybko zareagować i uniknąć potencjalnej kradzieży.

Poza wieloma korzyściami Kaspersky Fraud Prevention oferuje także dodatkowe usługi firmy Kaspersky Lab, które zwiększają świadomość cyberzagrożeń finansowych oraz informują o najlepszych metodach ich zwalczania. Ponadto platforma umożliwia bezpośredni dostęp do rozległej wiedzy ekspertów z Kaspersky Lab i wsparcia ze strony firmy.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.

1 Gartner, Magic Quadrant for Web Fraud Detection, Avivah Litan, Peter Firstbrook, 30 maja 2013 r.