2 grudnia 2013

Problemy związane z bezpieczeństwem zniechęcają jedną trzecią Europejczyków do bankowości mobilnej

Niemal jedna trzecia użytkowników z Europy nie czuje się bezpiecznie, dokonując płatności elektronicznych na swoich smartfonach lub tabletach. Użytkownicy nie wierzą w niezawodność ochrony urządzeń mobilnych podczas realizowania zakupów lub transakcji bankowych online. Takie wnioski płyną z badania Kaspersky Consumer Security Risks przeprowadzonego latem 2013 r. przez Kaspersky Lab oraz B2B International.


Sklepy internetowe oraz systemy płatności i bankowości online znacznie ułatwiają przeprowadzanie transakcji finansowych. Kilkoma kliknięciami myszki, nie tracąc czasu w kolejkach, można zapłacić rachunki, kupić trudno dostępne towary czy szybko przeprowadzić rozmaite operacje finansowe.

Powszechne wykorzystywanie smartfonów i tabletów sprawia, że bankowość online jest jeszcze wygodniejsza: mobilność i funkcjonalność tych gadżetów oznacza, że wszystkie operacje bankowe można wykonać nie tylko we własnym domu czy biurze, ale wszędzie, gdzie istnieje dostęp do internetu lub sygnał telefoniczny. Jednak nie wszyscy posiadacze smartfonów i tabletów zdają sobie sprawę z korzyści, jakie niesie możliwość dostępu do pieniędzy w dowolnym miejscu, i wygląda na to, że wielu ma obawy przed korzystaniem z technologii bankowości mobilnej.
Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab pokazuje, że 33% respondentów z Europy nigdy nie wykorzystałoby urządzenia mobilnego do przeprowadzenia transakcji online, takich jak np. dokonanie płatności za towary zakupione w sklepie internetowym. Nieco mniejsza, ale wciąż znaczna część europejskich właścicieli smartfonów i tabletów (31%) nie czuje się komfortowo, wykorzystując swoje urządzenia do bankowości online. Jedynie 23% użytkowników smartfonów i 45% posiadaczy tabletów nie obawia się podania informacji finansowych za pośrednictwem swoich gadżetów.

Paranoja na punkcie bezpieczeństwa Androida

Android to najpopularniejszy na świecie i tym samym najczęściej atakowany przez cyberprzestępców mobilny system operacyjny. Wynika to z faktu, że im więcej użytkowników można zaatakować, tym łatwiej oszuści mogą uzyskać nielegalne dochody. Według Kaspersky Lab 99% wszystkich próbek mobilnego szkodliwego oprogramowania jest tworzonych dla Androida. W 2012 roku eksperci z firmy wykryli 35 000 próbek szkodliwego oprogramowania dla Androida. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2013 r. liczba ta zwiększyła się do ponad 47 000. Warto dodać, że jedna taka próbka może opisywać dziesiątki, a nawet tysiące odmian szkodliwych programów.

Takie dane liczbowe przekonały niektórych Europejczyków do całkowitego zrezygnowania z tych urządzeń, nie mówiąc już o wykorzystywaniu ich do transakcji finansowych online - 11% badanych przyznało, że z powodu zagrożeń nie będzie korzystało z Androida.

Fałszywe aplikacje dla Androida przeznaczone dla operacji bankowości online, ataki phishingowe oraz ataki z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania w celu przechwytywania danych wprowadzanych przez użytkownika za pośrednictwem urządzenia to niektóre narzędzia z repertuaru cyberprzestępców, które są często wykorzystywane do atakowania właścicieli urządzeń opartych na Androidzie.

Nie można mieć za złe posiadaczom smartfonów i tabletów nadmiernej ostrożności podczas korzystania z serwisów finansowych. Z drugiej strony, zapewniając swojemu urządzeniu odpowiednią ochronę za pomocą rozwiązania bezpieczeństwa, użytkownicy mogą bez obaw dokonywać płatności za pośrednictwem smartfonów i tabletów mimo rosnącej liczby zagrożeń dla Androida.

Operacje bankowe i zakupy online - łatwo i szybko

Aby zabezpieczyć użytkowników urządzeń opartych na Androidzie przed cyberprzestępcami, w tym oszustami finansowymi, Kaspersky Lab opracował aplikację Kaspersky Internet Security for Android, łatwe w użyciu rozwiązanie bezpieczeństwa wyposażone w wiele różnych mechanizmów ochrony w celu zapewnienia właścicielom urządzeń przenośnych bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Polska premiera tego produktu odbędzie się już na początku grudnia 2013 r.

Wykorzystywane w rozwiązaniu zaawansowane technologie wykrywania szkodliwego oprogramowania uniemożliwiają zainstalowanie oprogramowania spyware, które imituje aplikacje bankowe, nawet jeśli program został pobrany z oficjalnego sklepu Google Play. Zintegrowany moduł antyphishingowy wykrywa i blokuje fałszywe strony banków, sklepów internetowych i systemów e-płatności, często wykorzystywane przez oszustów do wyłudzenia od ofiar danych uwierzytelniających logowanie i informacji dotyczących kont. Inną specjalną funkcją Kaspersky Internet Security for Android jest możliwość sprawdzenia odsyłaczy otrzymanych w wiadomościach tekstowych, co zapewnia użytkownikom ochronę przed szkodliwymi atakami za pośrednictwem masowych wysyłek krótkich wiadomości, które często wykorzystują cyberprzestępcy.

Rozwiązanie firmy Kaspersky Lab zapewnia niezawodną ochronę przed niemal wszystkimi zagrożeniami - również tymi, których celem są pieniądze użytkowników. Polska wersja Kaspersky Internet Security for Android będzie już wkrótce dostępna na oficjalnej stronie Kaspersky Lab Polska - www.kaspersky.pl. Ponadto, rozwiązanie to stanowi składnik produktu Kaspersky Internet Security multi-device, pakietu, który został stworzony z myślą o zapewnieniu ochrony kilku urządzeniom mobilnym działającym pod kontrolą różnych systemów operacyjnych.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.