26 stycznia 2001

Ramen "uwolniony"!

Wczoraj pojawił się na wolności internetowy robak "Ramen". Wirus ten jest zatem nie tylko pierwszym udanym atakiem na system Linux, ale również pierwszym szkodnikiem dla tego systemu, który został odkryty na wolności.

Przypominamy, że "Ramen" rozprzestrzenia się poprzez Internet i atakuje komputery pracujące pod kontrolą systemów Red Hat Linux w wersjach 6.2 oraz 7.0. Szkodnik wykorzystuje dziury w zabezpieczeniach tych systemów. Umożliwiają one wirusowi uzyskanie praw użytkownika root i niezauważalne uruchomienie swojego kodu na zainfekowanej maszynie.

Jak wynika z najświeższych informacji prasowych, "Ramen" zaatakował już kilka dużych sieci korporacyjnych (NASA, Texas A&M University, Supermicro). Strony WWW tych organizacji zostały zainfekowane przez robaka co spowodowało, że każdy kto chciał je odwiedzić ujrzał poniższą witrynę:

Specjaliści z Kaspersky Lab twierdzą, że odkrycie "Ramena" na wolności jest przełomem w dziedzinie szkodników działających w systemie Linux. Od ośmiu lat, czyli od momentu powstania Linux'a, powstało około 50 wirusów lecz żaden z nich nie pojawił się na wolności. Aż do dnia wczorajszego.