4 czerwca 2013

Kaspersky Lab odkrywa operację NetTraveler - globalną kampanię cyberszpiegowską wycelowaną w organizacje rządowe i instytuty badawcze

Zestaw szkodliwych narzędzi 'NetTraveler Toolkit' zainfekował 350 ofiar wysokiego szczebla w celu kradzieży danych na całym świecie

Eksperci z Kaspersky Lab informują o wykryciu i dokonaniu analizy NetTravelera - rodziny szkodliwych programów wykorzystywanych w serii długotrwałych ataków ukierunkowanych na ponad 350 ofiar wysokiego szczebla w 40 krajach. Grupa NetTraveler zainfekowała wiele różnych organizacji, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, łącznie z instytucjami rządowymi, ambasadami, placówkami związanymi z przemysłem naftowym, gazowym oraz wojskowym, centrami badawczymi, a także aktywistami.


Zgodnie z danymi Kaspersky Lab, NetTraveler jest aktywny już od 2004 r., jednak największa aktywność tego zagrożenia przypada na okres 2010 – 2013. W ostatnim czasie jednym z głównych działań grupy NetTraveler było szpiegowanie organizacji związanych z eksploracją przestrzeni kosmicznej, nanotechnologią, energią atomową, laserami, medycyną i komunikacją.

Metody infekcji

Do atakowania ofiar wykorzystywane były phishingowe wiadomości e-mail, przygotowane z myślą o konkretnych odbiorcach, zawierające zainfekowane dokumenty programu Microsoft Office. W dokumentach tych cyberprzestępcy wykorzystali dwie popularne luki w zabezpieczeniach Office’a - CVE-2012-0158M oraz CVE-2010-3333. Mimo że Microsoft załatał już te luki, ciągle są one intensywnie wykorzystywane w atakach ukierunkowanych na różne cele.

Nazwy zainfekowanych załączników uwidaczniają wysiłki grupy NetTraveler mające na celu dostosowanie ataków do profilu poszczególnych ofiar. Oto kilka przykładów:

  • Army Cyber Security Policy 2013.doc,
  • Report - Asia Defense Spending Boom.doc,
  • Activity Details.doc,
  • His Holiness the Dalai Lama’s visit to Switzerland day 4,
  • Freedom of Speech.doc.

Kradzież i ekstrakcja danych

W czasie analizy eksperci z Kaspersky Lab uzyskali dostęp do raportów z infekcji znajdujących się na kilku serwerach kontrolowanych przez cyberprzestępców związanych z grupą NetTraveler. Serwery te były wykorzystywane do instalowania dodatkowych szkodliwych programów na zainfekowanych komputerach i wyciągania z nich skradzionych wcześniej danych. Specjaliści z Kaspersky Lab szacują, że na serwerach związanych z NetTravelerem przechowywano ponad 22 gigabajty skradzionych danych.

Dane wyciągane z zainfekowanych maszyn zawierały najczęściej spisy plików, ciągi znaków przechwycone podczas wprowadzania informacji z klawiatury, różne pliki i dokumenty (Word, Excel, PDF). Ponadto, zestaw narzędzi ‘NetTraveler Toolkit’ pozwalał na instalowanie dodatkowego szkodliwego oprogramowania kradnącego informacje, które mogło być zdalnie konfigurowane do przechwytywania innych rodzajów wrażliwych informacji, takich jak szczegóły dotyczące konfiguracji komputerów, aplikacji i plików zawierających rozmaite projekty.

Globalne statystyki infekcji

Podczas analizy danych pochodzących z serwerów kontrolowanych przez cyberprzestępców eksperci z Kaspersky Lab wykryli 350 ofiar z 40 krajów na całym świecie, w tym: Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Rosja, Chile, Maroko, Grecja, Belgia, Austria, Ukraina, Litwa, Białoruś, Australia, Hong Kong, Japonia, Chiny, Mongolia, Iran, Turcja, Indie, Pakistan, Korea Południowa, Tajlandia, Katar, Kazachstan oraz Jordan.

Poza analizą danych uzyskanych z serwerów kontrolowanych NetTravelera, specjaliści z Kaspersky Lab skorzystali z chmury Kaspersky Security Network (KSN) do zidentyfikowania dodatkowych informacji związanych z infekcjami przeprowadzanymi w ramach omawianej kampanii cyberszpiegowskiej. Pierwsza dziesiątka zaatakowanych krajów zidentyfikowanych przez KSN to Mongolia, Rosja, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Tadżykistan, Korea Południowa, Hiszpania oraz Niemcy.


Mapa ofiar kampanii NetTraveler
Kliknij, aby powiększyć


Dodatkowe odkrycia

Podczas analizy eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali sześć ofiar, na komputerach których obecny był nie tylko NetTraveler, ale także Red October – szkodliwy program wykorzystywany w ramach kampanii cyberszpiegowskiej przeanalizowanej przez Kaspersky Lab w styczniu 2013 r. Mimo że nie odkryto bezpośredniego związku między cyberprzestępcami stojącymi za kampaniami NetTraveler oraz Red October, sam fakt obecności tych dwóch szkodliwych programów na komputerach tych samych ofiar wysokiego szczebla świadczy o tym, że wielu różnych cyberprzestępców nieustannie poluje na najbardziej poufne i tajne dane na całym świecie.

Szczegółowy raport poświęcony kampanii NetTraveler pojawi się już wkrótce w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab.

Produkty Kaspersky Lab wykrywają i neutralizują wszelkie szkodliwe programy (wraz z ich modyfikacjami) wchodzące w skład pakietu ‘NetTraveler Toolkit’.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.