23 maja 2013

Kaspersky Anti-Virus 2013 zdobywa wyróżnienie Advanced+ w teście wydajności AV-Comparatives

Kaspersky Anti-Virus 2013 uzyskał najwyższe wyróżnienie Advanced+ przyznane na podstawie niezależnych testów wydajności przeprowadzonych w maju 2013 r. przez laboratorium badawcze AV-Comparatives. Celem tej serii testów była ocena wpływu oprogramowania bezpieczeństwa na wydajność komputera PC.


Główną funkcją produktu antywirusowego jest ochrona komputera użytkownika przed wszystkimi typami cyberzagrożeń. W tym celu produkt bezpieczeństwa wykonuje wiele operacji w systemie operacyjnym, które mogą mieć wpływ na wydajność.

Testy, w których oprócz produktu firmy Kaspersky Lab uczestniczyło 19 innych rozwiązań, zostały przeprowadzone na komputerze działającym pod kontrolą 64-bitowego systemu operacyjnego Windows 7 Professional SP1 z procesorem Intel Core i5 i pamięcią RAM o pojemności 4 GB. Zmierzono wydajność komputera z i bez zainstalowanego oprogramowania antywirusowego, a następnie porównano wyniki.

Wydajność została oceniona za pomocą serii testów. Scenariusze zawierały takie codzienne operacje jak pobieranie plików z internetu, kopiowanie i archiwizowanie plików, instalowanie, uruchamianie i usuwanie aplikacji, jak również inne powszechne operacje wykonywane przez użytkowników komputerów PC. Wpływ produktu antywirusowego na wydajność systemu zmierzono również przy użyciu popularnego oprogramowania PC Mark 7 Professional Testing Suite.

We wszystkich scenariuszach testowych produkt firmy Kaspersky Lab zdobył maksymalną liczbę 90 punktów, wykazując minimalny wpływ na wydajność systemu. W teście PC Mark 7 Kaspersky Anti-Virus 2013 uplasował się wśród liderów: wydajność systemu z zainstalowanym oprogramowaniem była jedynie o 0,4% niższa niż wydajność systemu bez oprogramowania antywirusowego. Był to najwyższy wynik uzyskany w testach. Co ciekawe, dorównały mu tylko dwa z pozostałych 19 produktów.

Komentując wyniki, Oleg Iszanow, dyrektor działu Anti-Malware Research w Kaspersky Lab, powiedział: „Produkt, który oferuje ochronę dobrej jakości, ale w znacznym stopniu spowalnia system, jest bezużyteczny, niezależnie od stopnia zaawansowania technologii antywirusowych. Właśnie dlatego kładziemy tak duży nacisk na znalezienie właściwej równowagi pomiędzy jakością technologii ochrony a ich wpływem na wydajność komputera. Wyniki testów laboratorium AV-Comparatives dowodzą, że oprócz ochrony nieustannie wyróżniającej się najwyższą skutecznością nasze produkty należą do najszybszych w branży”.

Raport z najnowszego testu wydajności oprogramowania antywirusowego jest dostępny na stronie http://www.av-comparatives.org/wp-content/uploads/2013/05/avc_per_201304_en.pdf.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.