27 marca 2013

Kaspersky Lab identyfikuje atak ukierunkowany wykorzystujący szkodliwy program dla Androida

Eksperci z Kaspersky Lab wykryli nowy atak ukierunkowany na ujgurskich aktywistów, który – po raz pierwszy – bazuje na szkodliwym programie stworzonym z myślą o urządzeniach mobilnych działających pod kontrolą Androida. Atak został zaprojektowany i jest przeprowadzany podobnie do innych działań skierowanych na ujgurskich i tybetańskich aktywistów, jednak zamiast polegać na zmodyfikowanych plikach DOC, XLS i PDF dla systemów Windows lub OS X, bierze na celownik urządzenia mobilne.


Użyty w nowym ataku szkodliwy program dla Androida kradnie informacje poufne z zainfekowanych smartfonów, łącznie z książką adresową i historią połączeń oraz wiadomości, po czym wysyła je do serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców. Atak można uznać za pierwszy w swoim rodzaju – wcześniej nie napotkano na działalność cyberprzestępczą wykorzystującą w pełni funkcjonalny szkodliwy program dla Androida, który ma za zadanie infekować konkretne ofiary.

Atak miał miejsce w drugiej połowie marca 2013 r. i rozpoczął się od zhakowania konta e-mail należącego do tybetańskiego aktywisty wysokiego szczebla. Atakujący wykorzystali skradzione konto do wysłania spreparowanej wiadomości e-mail skierowanej do mongolskich, chińskich, tybetańskich oraz ujgurskich aktywistów politycznych.


Sfałszowany e-mail wysyłany do potencjalnych ofiar


Sfałszowane e-maile zawierały plik APK ze szkodliwym programem dla urządzeń z Androidem. Przeprowadzona przez ekspertów z Kaspersky Lab analiza ujawniła, że został on najprawdopodobniej stworzony przez chińskojęzycznych cyberprzestępców. Świadczą o tym, między innymi, komentarze w kodzie oraz specyficzne cechy serwera sterującego szkodliwym programem.


Wykorzystany w ataku trojan zainstalowany na smartfonie z Androidem; trojan udaje aplikację o nazwie „Conference”


„Dotychczas nie zetknęliśmy się z atakiem ukierunkowanym wykorzystującym urządzenia mobilne, chociaż obserwowaliśmy sygnały świadczące o tym, że cyberprzestępcy od pewnego czasu eksperymentowali na tym polu” – powiedział Costin Raiu, dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab. „Ten konkretny atak wykorzystuje w pełni funkcjonalnego trojana, który kradnie informacje poufne od ściśle zdefiniowanych ofiar. Tym razem cyberprzestępcy użyli socjotechniki, by nakłonić użytkowników do zainstalowania szkodnika. Sądzimy jednak, że w przyszłości podobne ataki mogą się odbywać z wykorzystaniem luk w oprogramowaniu mobilnym lub połączenia różnych technik”.

Rozwiązania Kaspersky Lab przeznaczone dla urządzeń z Androidem – Kaspersky Mobile Security oraz Kaspersky Tablet Security – skutecznie blokują mobilny szkodliwy program wykorzystywany w omawianym ataku – jest on wykrywany jako Backdoor.AndroidOS.Chuli.a.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.