12 lutego 2013

Pierwszy szczyt zdobyty w wyprawie "Kaspersky 7 Volcanoes Expedition"

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje, że alpinistka Olga Rumjancewa ukończyła pierwszy etap wyprawy „Kaspersky 7 Volcanoes Expedition”, wspinając się samotnie na Mount Sidley na Antarktydzie. W ramach wyprawy Olga zostanie pierwszą kobietą, która w przeciągu jednego roku zdobędzie w pojedynkę siedem szczytów wulkanicznych – siedem najwyższych wulkanów na każdym kontynencie.


Pierwszy przystanek wyprawy nastąpił po zdobyciu przez Olgę masywnego, w większości pokrytego śniegiem wulkanu, który stanowi najwyższy i najbardziej imponujący spośród pięciu wulkanów tworzących łańcuch Executive Committee Range Ziemi Marii Byrd.

Ekspedycja ruszyła drogą powietrzną z bazy Union Glacier Camp po czterodniowym oczekiwaniu na odpowiednie warunki pogodowe. Jednak temperatura wciąż utrzymywała się poniżej średniej dla stycznia w tej części Antarktydy – minus 30-35 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak Olgi przed podjęciem próby zdobycia tego 1 500 metrowego wulkanu.


 
 


Po osiągnięciu swojego pierwszego celu Olga powiedziała: „Nie mogę powiedzieć, że to było łatwe. Najtrudniejszą rzeczą podczas wspinaczki na Sidley jest tak naprawdę dotarcie do podnóża góry. Ostatni lot do Sidley odbył się dwa lata temu, więc piloci nie wiedzieli, gdzie mogą wylądować, dlatego potrzebowali doskonałej widoczności. Dlatego musiałam czekać kilka dni na odpowiednie warunki pogodowe. W końcu doczekałam się i bardzo cieszę się, że mogłam rozpocząć wyprawę 'Kaspersky 7 Volcanoes Expedition'. Wyprawa ta stanowi wyzwanie, z którym będę próbowała zmierzyć się przez cały 2013 rok, a zdobycie pierwszego szczytu było dla mnie bardzo istotne”.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.