31 grudnia 2012

Spam w listopadzie 2012 roku: poziom spamu nadal spada

Dane firmy Kaspersky Lab wskazują na duży spadek udziału spamu w ruchu pocztowym w listopadzie 2012 r. Odsetek niechcianych wiadomości stanowił 62,9% - o pięć punktów procentowych mniej niż średnia dla października. To już drugi miesiąc z rzędu, gdy aktywność spamerów znajdowała się na najniższym poziomie w 2012 roku. Chociaż odsetek ataków phishingowych również zmniejszył się o połowę, spam nadal jest niebezpieczny. Szkodliwe programy zostały wykryte w 3,27% ruchu pocztowego - co stanowi niewielki wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca.


Gorące tematy w listopadzie - idą święta

Tradycyjnie wraz z nadejściem świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku eksperci z Kaspersky Lab odnotowują wzrost ilości wysyłek o tematyce świątecznej. Przed Nowym Rokiem najczęściej reklamowaną usługą za pośrednictwem spamu jest organizowanie imprez firmowych. Powszechne są również oferty pamiątek z logo firmy.

Niektóre wysyłki spamowe w listopadzie przypominały kartki świąteczne zawierające zarówno życzenia jak i reklamę. Do najbardziej kreatywnych e-maili należały kartki bożonarodzeniowe wyróżniające się precyzyjnymi zdobieniami. Reklamowane usługi obejmowały rozwój różnych aplikacji internetowych i mobilnych, które niekoniecznie miały związek z Bożym Narodzeniem czy Nowym Rokiem. W listopadzie wiele wysyłek spamowych z tematem świąt zawierało grafikę, zarówno w celu zwrócenia uwagi odbiorców jak i obejścia filtrów spamowych.

Rozkład geograficzny źródeł spamu

Wśród największych źródeł spamu na świecie w czołówce nadal znajdują się Chiny (32,7%) i Stany Zjednoczone (23,8%). Udział spamu wysyłanego z Chin zwiększył się o 2 punkty procentowe, natomiast udział niechcianych wiadomości pochodzących ze Stanów Zjednoczonych spadł o 3,5 proc. Największym regionalnym źródłem spamu pozostaje Azja (51,9%, wzrost o 1,4 punktu procentowego w stosunku do października), natomiast Ameryka Północna i Europa Zachodnia nadal znajdują się w pierwszej trójce.

Szkodliwe załączniki w wiadomościach e-mail

Wśród państw, do których wysyłanych jest najwięcej szkodliwych załączników do wiadomości e-mail, znalazły się Stany Zjednoczone (16,2%) oraz Niemcy (12,6%). Udział Niemiec nie zmienił się w stosunku do października, natomiast udział Stanów Zjednoczonych nadal wzrastał (+3,6 punktu procentowego), dzięki czemu w listopadzie państwo to znalazło się na pierwszym miejscu pod względem liczby szkodliwych programów wykrytych w poczcie.

Phishing

W listopadzie odsetek wiadomości phishingowych w całym ruchu pocztowym zmniejszył się o połowę i wynosił 0,015%. Największym celem phisherów były portale społecznościowe, przy czym za wzrost odnotowany przez tę kategorię (+13,2%) odpowiadał głównie Facebook. Udział ataków phishingowych na organizacje finansowe i płatności elektronicznych zmniejszył się o 3 punkty procentowe w listopadzie, mimo to kategoria ta utrzymała się na drugim miejscu. Wyszukiwarki nadal coraz rzadziej stanowią cel ataków phishingowych (-5,4 punktów procentowych) - w listopadzie odnotowały spadek na trzecie miejsce z czwartego. Do najpopularniejszych celów phisherów z tej kategorii należał Google i Yahoo.

„Tak jak się spodziewaliśmy, wraz z nadejściem sezonu zimowych świąt zwiększyła się ilość spamu noworocznego i bożonarodzeniowego” – komentuje Tatjana Szcherbakowa, starszy analityk spamu, Kaspersky Lab. „W grudniu ilość reklam różnych towarów i usług związanych z tymi okazjami nadal będzie wzrastać, podobnie jak ilość spamu graficznego. Użytkownicy internetu powinni zachować ostrożność podczas otwierania e-maili zawierających rzekomo powiadomienia od sklepów internetowych, banków oraz systemów finansowych. Ostrzegamy również przed otwieraniem podejrzanych załączników od nieznanych nadawców, klikaniem odsyłaczy prowadzących do stron bankowych, a zwłaszcza przed podawaniem poufnych danych, takich jak numery kart bankowych, hasła czy nazwy użytkowników do kont w systemach płatności”.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=734.

Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.