28 grudnia 2012

Kaspersky Internet Security 2013 zdobywa ocenę Advanced+ w testach laboratorium AV-Comparatives uwzględniających wszystkie mechanizmy oferowane przez produkty bezpieczeństwa

Kaspersky Internet Security 2013 uzyskał najwyższą ocenę Advanced+ przyznaną przez AV-Comparatives. Wynik ten stanowi zwieńczenie kilku miesięcy intensywnych testów przeprowadzonych przez to niezależne laboratorium, w których kilka popularnych rozwiązań bezpieczeństwa dla użytkowników indywidualnych zmierzyło się z zagrożeniami występującymi w realnym świecie.


Skrót najważniejszych faktów

  • W teście “Real-World Protection Test” przeprowadzonym przez niezależnych ekspertów z AV-Comparatives w okresie od sierpnia do listopada 2012 roku wzięło udział 21 rozwiązań bezpieczeństwa przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.
  • Podczas testów specjaliści klikali niebezpieczne odsyłacze oraz pobierali i uruchamiali szkodliwe oprogramowanie; w ciągu czterech miesięcy wykonano łącznie 2 006 testów.
  • Testy laboratorium AV-Comparatives sprawdzają nie tylko poszczególne składniki i technologie ochrony, ale również symulują scenariusze występujące w realnym świecie dla komputerów domowych i oferują wszechstronną ocenę pełnego działania produktu antywirusowego.
  • Specjaliści z laboratorium AV-Comparatives oceniają zarówno liczbę skutecznie zablokowanych zagrożeń jak i liczbę fałszywych trafień.
  • Kaspersky Internet Security 2013 zaliczył wszystkie testy i po raz kolejny zdobył najwyższą ocenę przyznawaną przez AV-Comparatives - Advanced+.

Metodologia testu

Przygotowując procedurę testu „Real-World Protection Test”, eksperci z AV-Comparatives skoncentrowali się na imitowaniu sytuacji, w których może znaleźć się użytkownik oraz rozwiązanie bezpieczeństwa w prawdziwym, codziennym życiu. Eksperci klikali niebezpieczne odsyłacze oraz pobierali i uruchamiali szkodliwe programy, próbując symulować działania, które mogłyby być niebezpieczne dla użytkowników internetu. Wszystkie zainstalowane rozwiązania bezpieczeństwa wykorzystywały swoje ustawienia domyślne, ponieważ większość użytkowników nie ingeruje w działanie zainstalowanego produktu antywirusowego. Podczas testów produkty otrzymywały wszystkie niezbędne aktualizacje antywirusowych baz danych i oprogramowania. Testy były przeprowadzane na platformie Windows XP z pakietem Service Pack 3 z kilkoma starszymi wersjami popularnych aplikacji. Niewielu użytkowników instaluje błyskawicznie nową wersję systemu operacyjnego lub aktualizuje zainstalowane oprogramowanie, co powoduje dalsze zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ starsze wersje często zawierają błędy, które mogą zostać wykorzystane do zainfekowania systemu.

Produkty antywirusowe mogły korzystać z całego arsenału ochrony w celu zneutralizowania zagrożenia na każdym etapie ataku: w momencie kliknięcia niebezpiecznego odsyłacza, podczas weryfikacji pobranego lub uruchamianego szkodliwego oprogramowania. Produkt nie zaliczył testu, jeżeli szkodliwy program przeniknął do systemu niepowstrzymany i rozpoczął swoją destrukcyjną aktywność. Jeżeli rozwiązanie bezpieczeństwa wymagało interwencji użytkownika, eksperci celowo zezwolili na niebezpieczne akcje i ocenili zdarzenia, które nastąpiły. Jeżeli szkodliwy program zainfekował system, rozwiązanie otrzymało punkty karne. Ponadto, w teście uwzględniano liczbę fałszywych trafień. Eksperci odwiedzali znane bezpieczne strony i pobierali legalne aplikacje. Jeżeli rozwiązanie bezpieczeństwa zablokowało dostęp do strony, nie pozwoliło na pobranie aplikacji lub po prostu ostrzegło użytkownika przed nieistniejącym w rzeczywistości zagrożeniem, otrzymało punkty karne. Produkty, które wygenerowały wiele fałszywych trafień, uzyskały niższy wynik w ogólnej klasyfikacji.

Wyniki testu

W ciągu czteromiesięcznego okresu, w którym testowano produkty, Kaspersky Internet Security 2013 konsekwentnie uzyskiwał wysokie wyniki, nie blokując legalnych programów czy bezpiecznych stron internetowych. Dzięki temu rozwiązanie firmy Kaspersky Lab po raz kolejny otrzymało prestiżowy certyfikat Advanced+.

„Użytkownicy są szczególnie zainteresowani wynikami testów symulujących sytuacje niosące ryzyko, w których mogą znaleźć się w prawdziwym życiu” – tłumaczy Oleg Iszanow, dyrektor działu Badań dot. Szkodliwego Oprogramowania, Kaspersky Lab. „Uważamy, że tego rodzaju testy są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim uzyskujemy najbardziej obiektywną ocenę poziomu ochrony zapewnianej przez nasze produkty. Cieszymy się, że Kaspersky Internet Security 2013 zdobył wyróżnienie Advanced+, potwierdzając swoją wysoką jakość”.

Pełny raport z testu „Real World Test” przeprowadzonego przez laboratorium AV-Comparatives jest dostępny na stronie: http://av-comparatives.org/images/docs/avc_prot_2012b_en.pdf.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.