4 grudnia 2012

Kaspersky Internet Security 2013 zdobywa atest MRG Effitas za ochronę danych finansowych

Kaspersky Internet Security 2013 jako jeden z zaledwie czterech produktów antywirusowych został wyróżniony przez niezależnych analityków z MRG Effitas, blokując wszystkie próby kradzieży danych finansowych w przeprowadzonym niedawno teście.


  • MRG Effitas, niezależna organizacja specjalizująca się w testowaniu rozwiązań bezpieczeństwa IT, które chronią dane finansowe, oceniła 15 popularnych produktów antywirusowych, łącznie z rozwiązaniami klasy Internet Security.
  • Produkty miały zapobiec kradzieży danych wprowadzanych na stronie systemu płatności.
  • Kaspersky Internet Security 2013 z powodzeniem wykonał wszystkie zadania i zablokował wszystkie próby kradzieży informacji finansowych.
  • Zaawansowana ochrona danych finansowych zapewniana przez technologię Bezpieczne pieniądze firmy Kaspersky Lab zagwarantowała imponujące wyniki w teście.

Metodologia testów

MRG Effitas sprawdzał możliwości popularnych rozwiązań bezpieczeństwa w zakresie ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem napisanym w celu kradzieży danych finansowych. Dla celów testowych eksperci stworzyli trzy programy imitujące zachowanie rozpowszechnionych zagrożeń, takich jak ZeuS czy SpyEye. Platformą wykorzystywaną do testów była 64-bitowa wersja systemu Windows 7 Ultimate z zainstalowanym dodatkiem Service Pack 1.

W każdym z trzech testów eksperci MRG Effitas emulowali próbę kradzieży danych użytkowników wprowadzanych na stronę obsługującą SSL – protokół bezpiecznego transferu danych wykorzystywany przez większość banków oraz wiele popularnych serwisów online.

W pierwszym scenariuszu eksperci pobrali szkodliwe oprogramowanie ze specjalnej strony internetowej przy użyciu Internet Explorera. Następnie wykonali pobrany program, otworzyli stronę z systemem płatności w przeglądarce i wprowadzili dane osobiste przy użyciu klawiatury sprzętowej lub wirtualnej, jeżeli była dostępna w testowanym rozwiązaniu bezpieczeństwa. Szkodliwe programy dla drugiego i trzeciego scenariusza testowego zostały stworzone przez inżynierów z MRG Effitas specjalnie dla celów najnowszego badania i zgodnie z założeniami miały łatwo obejść standardową ochronę antywirusową. Szkodniki te zostały załadowane do systemu z dysku USB. Zgromadziły wszystkie skradzione informacje na dysku twardym komputera, czekając na polecenia domniemanych cyberprzestępców.

Na potrzeby testu jako pozytywny wynik przyjęto sytuację, gdy rozwiązanie bezpieczeństwa zapobiega przechwyceniu danych finansowych, nawet jeżeli szkodliwy obiekt jest obecny na dysku twardym w trybie ukrytym. Jeżeli rozwiązanie bezpieczeństwa uniemożliwi załadowanie szkodliwego programu na komputer lub zablokuje jego działanie, eksperci również uznają, że produkt zaliczył test. Jeżeli jednak rozwiązania bezpieczeństwa nie są w stanie udaremnić kradzieży lub wyraźnie ostrzec użytkownika o zagrożeniu, nie zaliczają testu.

Wyniki testów

Kaspersky Internet Security 2013 jako jeden z zaledwie dwóch rozwiązań antywirusowych zablokował wszystkie próby kradzieży danych finansowych. Większość innych produktów zaliczyło tylko pierwszy – najłatwiejszy – test. Dwa kolejne rozwiązania bezpieczeństwa wykryły szkodliwe programy jedynie przy użyciu tradycyjnych technologii antywirusowych, co nie gwarantuje pełnej ochrony we wszystkich sytuacjach realnego życia, w jakich mogą znaleźć się użytkownicy. Należy zauważyć, że tylko cztery produkty z 17 testowanych pozytywnie przeszły oddzielny test dla wyspecjalizowanych rozwiązań przeznaczonych do ochrony danych finansowych. Do doskonałego wyniku produktu firmy Kaspersky Lab w dużej mierze przyczyniła się nowa technologia Bezpieczne pieniądze opracowana przez ekspertów z Kaspersky Lab w celu zapewnienia wszechstronnej ochrony użytkownikom i ich danym finansowym przed zaawansowanymi cyberzagrożeniami.

„Każdego dnia coraz więcej ludzi na całym świecie korzysta z elektronicznych systemów płatności oraz narzędzi zapewniających zdalny dostęp do ich kont bankowych” – powiedział Nikita Szwecow, zastępca dyrektora działu ds. badań nad zagrożeniami, Kaspersky Lab. „Takie osoby chcą mieć pewność, że są chronione przed cyberzagrożeniami atakującymi ich finanse, i w tym celu polegają na oprogramowaniu antywirusowym. Wyniki niezależnego testu przeprowadzonego przez MRG Effitas wyraźnie pokazują, że nasze rozwiązanie, Kaspersky Internet Security 2013, spełnia potrzeby użytkowników i zapewnia niezawodną ochronę danych finansowych”.

Pełny raport z testu MRG Effitas jest dostępny na stronie: http://www.mrg-effitas.com/wp-content/uploads/2012/06/MRG-Effitas-Online-Banking-and-Endpoint-Security-Report-20122.pdf.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.