7 czerwca 2002

Uwaga na "piłkarskie" wirusy

Kaspersky Lab ostrzega użytkowników komputerów przed wirusami kierowanymi do fanów odbywających się właśnie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o robaku internetowym Brit.G (znanym również jako Chick.F), który rozprzestrzenia się pod postacią wiadomości e-mail posiadającej "wabiący" tytuł i załącznik.

Oryginalna wersja robaka Brit rozprzestrzeniała się poprzez e-mail oraz IRC w postaci zainfekowanego pliku "Britney.CHM". Aby infekcja była możliwa użytkownik musiał uruchomić załącznik.

Obecnie znanych jest już sześć modyfikacji tego robaka - b,c,d,e,f oraz g. Różnią się one tematami rozsyłanych wiadomości oraz nazwami załączanych do nich plików. Autor najnowszej wersji, "Brit.g", wykorzystał jako przynętę bardzo popularny temat - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Szkodnik rozprzestrzenia się w wiadomościach posiadających następujące cechy:

Temat: RE: Korea Japan Results
Nazwa załącznika: KOREAJAPAN.CHM

Na szczęście w związku z błędami popełnionymi przez twórcę robaka, szanse na jego rozprzestrzenienie się są praktycznie zerowe.