1 marca 2012

Coraz więcej osób posiada kilka różnych urządzeń cyfrowych - nadchodzi czas na ochronę uniwersalną

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat ceny sprzętu elektronicznego zmalały na tyle, że coraz więcej osób może sobie pozwolić na posiadanie większej ilości różnych urządzeń cyfrowych. Z racji obecnych trendów są to nie tylko komputery stacjonarne czy laptopy, ale coraz częściej smartfony oraz tablety. Z ankiety* przeprowadzonej na zlecenie Kaspersky Lab przez organizację badawczą "O+K" wynika, że blisko siedemdziesiąt pięć procent posiadaczy smartfonów korzysta także z komputera stacjonarnego i laptopa. Dodatkowo, co piąty ankietowany zadeklarował, że korzysta równocześnie z tabletu.


Systemy operacyjne zainstalowane w tych urządzeniach znacznie się od siebie różnią, a co za tym idzie - konieczne jest zastosowanie na nich specjalizowanych rozwiązań bezpieczeństwa.

Urządzenia mobilne, takie jak tablet czy smartfon, są infekowane najczęściej poprzez szkodliwe aplikacje udające pożyteczne programy (np. notatnik, przeglądarka multimediów). W rzeczywistości programy te mogą wysyłać drogie SMS-y bez wiedzy użytkownika, kraść dane związane z bankowością elektroniczną itp. – wachlarz funkcji jest ograniczony wyłącznie potrzebami i umiejętnościami cyberprzestępców. Dodatkowo, z racji rozmiarów, łatwiej o zgubienie lub kradzież tego typu sprzętu. Wymaga to zastosowania nie tylko rozwiązań chroniących przed mobilnymi szkodnikami, ale także pozwalających na zdalne zarządzenie urządzeniem: kasowanie danych, lokalizacja zgubionego telefonu czy też szyfrowanie ważnych informacji.


Dodatkowe urządzenia, z jakich korzystają użytkownicy smartfonów* (źródło: Kaspersky Lab)


Komputery stacjonarne, laptopy oraz netbooki potrzebują ochrony na innych płaszczyznach. Niezależnie od tego, czy korzystamy z PC-ta czy Maka - częste przeglądanie stron internetowych, portali społecznościowych, korzystanie z komunikatorów i odbieranie poczty sprawia, że komputer jest narażony na ataki, a sam użytkownik może paść ofiarą wyłudzenia danych lub aplikacji przechwytującej informacje.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko infekcji jest synchronizacja sprzętu mobilnego z komputerem. Podczas tego procesu z jednego sprzętu na drugi przenoszone są dane, które mogą zawierać pliki nieszkodliwe na platformie mobilnej, ale uaktywniające się w tradycyjnym systemie operacyjnym. Odwrotna sytuacja jest równie prawdopodobna.

"Warto pamiętać, że zabezpieczenie tylko jednego z posiadanych urządzeń jest niewystarczające i nie daje pełnej ochrony" - przypomina Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska. "Jeżeli posiadamy kilka różnych urządzeń, dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w pakiet oferujący wieloplatformową i uniwersalną ochronę naszego sprzętu".

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

*Ankieta została przeprowadzona przez niezależną organizację badawczą "O+K" na zlecenie Kaspersky Lab. Badanie prowadzono w kilku etapach w 20 krajach na całym świecie wśród użytkowników internetu. W ostatnim etapie (przeprowadzonym w październiku 2011 r.) ankietowano 7 000 użytkowników, w tym 252 z Polski.