3 lutego 2012

Kaspersky Lab uzyskał nowy patent w Stanach Zjednoczonych obejmujący ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem przy użyciu wirtualizacji

Kaspersky Lab informuje, że uzyskał nowy patent w Stanach Zjednoczonych. Patent nr 8099596 obejmuje "system i metodę ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem przy użyciu wirtualizacji". Opatentowana technologia została opracowana przez Wiaczesława Rusakowa i Aleksandra Szirjaewa.


Coraz większa popularność bankowości online, zakupów internetowych oraz portali społecznościowych powoduje wzrost ilości poufnych danych przechowywanych na komputerach i wykorzystywanych przez aplikacje. Jednocześnie drastycznie zwiększa się liczba cyberzagrożeń tworzonych w celu kradzieży danych użytkowników. Dlatego niezbędne są udoskonalone mechanizmy bezpieczeństwa w postaci dodatkowych warstw ochrony. Jednym z możliwych rozwiązań jest uruchamianie aplikacji w środowisku wirtualnym, znanym również jako "sandbox".

Istniejące technologie sandboxingu jedynie chronią system komputerowy przed infekcją. Opracowana przez Kaspersky Lab opatentowana technologia umożliwia bezpieczne działanie aplikacji, nawet jeśli system komputerowy jest już zainfekowany. Jest to możliwe dzięki przechwytywaniu funkcji systemowych zaadresowanych do obiektu chronionej aplikacji oraz analizowaniu, czy funkcja systemowa może zostać wykonana.

Jeżeli podczas wykonywania funkcji nie wykryto żadnej szkodliwej aktywności, zmiany mogą być przeniesione ze środowiska wirtualnego do właściwego systemu operacyjnego.

Do chwili obecnej Kaspersky Lab posiada w Rosji 49 patentów, których przedmiotem są zaawansowane technologie, 42 patenty w Stanach Zjednoczonych, jeden w Europie i jeden w Chinach. Kolejne 35 wniosków patentowych jest rozpatrywanych przez urząd patentowy w Rosji, 45 - w Stanach Zjednoczonych, 37 - w Europie oraz 23 - w Chinach.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.