5 grudnia 2011

Kaspersky Lab Polska wspiera akcję BezpieczniejwSieci.org

Już co czwarty polski internauta stał się obiektem ataku cyberprzestępców (wyniki raportu BezpieczniejwSieci.org)Kaspersky Lab Polska wspiera niezależną akcję „Bezpieczniej w Sieci” poświęconą problemom bezpieczeństwa internetowego. Projekt skupia się wokół portalu BezpieczniejwSieci.org pełniącego rolę źródła informacji o zagrożeniach w internecie.


Jednym z elementów akcji jest coroczny raport badający poziom wiedzy Polaków o bezpieczeństwie internetowym. Ataki przeprowadzane przez internet są tak powszechne, że korzystanie z komputera bez odpowiedniej ochrony można porównać do pozostawienia domu z drzwiami otwartymi na oścież. Niestety, ponad 70% ankietowanych internautów wciąż bagatelizuje sprawy związane z bezpieczeństwem internetowym (źródło: raport BezpieczniejwSieci.org). Wraz z nową odsłoną raportu portal przygotował aplikację mobilną, która jest prostym poradnikiem o bezpiecznym surfowaniu w internecie i pozwala sprawdzić swój poziom wiedzy w tym zakresie. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna dla telefonów z systemem Android – wystarczy wpisać bws w polu wyszukiwania na stronie market.android.com lub skorzystać z poniższego kodu QR:
Kod QR pozwalający na błyskawiczne pobranie aplikacji serwisu BezpieczniejwSieci.org na system Android


Wersja dla systemu iOS pojawi się w drugiej połowie grudnia.

„Mimo że groźba staje się coraz bardziej realna, kwestia zagrożeń w sieci wciąż traktowana jest po macoszemu” – mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska. „Z badania wynika, że aż 80%1 spośród 16 mln polskich internautów świadomie łamie zasady bezpieczeństwa w internecie”.

Zapoczątkowana w ubiegłym roku akcja BezpieczniejwSieci.org jest wspólną inicjatywą kluczowych instytucji publicznych oraz dużych firm internetowych. BezpieczniejwSieci.org gromadzi w jednym miejscu porady dotyczące zakupów, pracy i zabawy w internecie. Treści przygotowano z myślą o wszystkich użytkownikach Internetu, nie tylko tych zaawansowanych. W serwisie zamieszczone są także poradniki wideo, które w przystępny sposób tłumaczą zagadnienia związane z bezpieczeństwem online. W sekcji wideo firmę Kaspersky Lab Polska reprezentuje Maciej Ziarek, analityk zagrożeń.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

1 Badanie Net Track, lipiec - wrzesień 2011 r.