24 listopada 2011

Kaspersky Lab drugi raz w tym miesiącu uzyskuje amerykański patent

Kaspersky Lab informuje o uzyskaniu nowego patentu w Stanach Zjednoczonych. Patent nr 8056136 obejmuje system wykrywania szkodliwego oprogramowania oraz zarządzania informacjami, które go dotyczą. Technologia, wynaleziona przez Olega Zajcewa z Kaspersky Lab, polepsza współdziałanie różnych modułów antywirusowych, co bezpośrednio podnosi efektywność wykrywania szkodliwego oprogramowania.


Do przeprowadzania analizy i wykrywania szkodliwych obiektów silnik antywirusowy firmy Kaspersky Lab wykorzystuje różne technologie, takie jak tradycyjne metody wykorzystywania sygnatur, emulację, odizolowane środowisko (sandbox), heurystykę itd. W standardowym scenariuszu każdy z tych modułów działa niezależnie, a do wykrywania szkodliwych programów używają one unikatowych źródeł informacji. Opatentowana technologia opisuje metodę gromadzenia i wymiany informacji między różnymi modułami ochrony.

Patent zawiera także opis uniwersalnego systemu interakcji między różnymi modułami antywirusowymi oraz sposoby dostępu do wspólnych zasobów. Specjalny system zarządzania kontroluje dostęp do modułów antywirusowych, a także gromadzi i przetwarza informacje o szkodliwych obiektach. Do przechowywania informacji przychodzących, interpretowania, określania i przesyłania ich do odpowiednich modułów programu antywirusowego wykorzystywane są inne systemy. Technologia ta oferuje scentralizowaną metodę przetwarzania informacji związanych ze szkodliwymi programami, która umożliwia szybkie przesyłanie ważnych danych do odpowiedniego modułu.

Uzyskany patent jest drugim, jaki firma Kaspersky Lab uzyskała w listopadzie od urzędu patentowego w Stanach Zjednoczonych, i 38 w sumie. Kaspersky Lab posiada ponad 200 patentów i aplikacji patentowych na całym świecie dla swoich zaawansowanych technologii.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.