12 września 2011

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011: Poznań

Poznań legitymuje się największym wzrostem jakości ochrony sieci WiFi spośród wszystkich miast przebadanych przez Kaspersky Lab Polska

Kaspersky Lab Polska przedstawia raport poświęcony bezpieczeństwu sieci WiFi w Poznaniu. Raport stanowi część trwającej drugiej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast. Poprzednia seria objęła 8 miast i została przeprowadzona w okresie lipiec - listopad 2009 r.W Poznaniu przebadanych zostało niemal 1 200 sieci. Wszystkie zostały wykryte podczas jazdy samochodem na trasie o łącznej długości około 10 km. Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu metod ich ochrony (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione. Żadne dane przesyłane w ramach badanych sieci nie zostały zgromadzone, ani też nie były przetwarzane.


Mechanizmy szyfrowania wykorzystywane w poznańskich sieciach WiFi - porównanie z poprzednim badaniem


Pierwszą i najbardziej rzucającą się w oczy zmianą w porównaniu z poprzednim badaniem jest 15% wzrost liczby sieci chronionych przez algorytmy WPA oraz WPA2. Obydwa są w dzisiejszych czasach jedynymi mechanizmami szyfrowania, które oferują bezpieczeństwo pozwalające w spokoju korzystać z dobrodziejstw bezprzewodowego Internetu. Nie można niestety tego powiedzieć o algorytmie WEP, który nie pasuje do obecnych realiów. Jego złamanie w celu pozyskania hasła chroniącego sieć jest bardzo proste i szybkie, a można tego dokonać nawet na laptopie o słabej konfiguracji sprzętowej. Używając WEP lub nie stosując żadnych zabezpieczeń narażamy siebie oraz innych użytkowników naszej sieci na spore nadużycia ze strony osób trzecich. Może to być pozyskanie loginów i haseł, kradzież łącza internetowego objawiająca się spadkiem wydajności sieci, a nawet pobieranie nielegalnych plików, za co może grozić kara więzienia.

Aby uniknąć takich problemów, wystarczy poświęcić kilka minut na zmianę ustawień ochrony sieci bezprzewodowej, pamiętając przy tym, by hasło zabezpieczające konfigurację routera było odpowiednio skomplikowane. Hasło takie powinno składać się przynajmniej z 8 znaków, z uwzględnieniem małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

"Poznań jest miastem, w którym widać największy postęp spośród przebadanych do tej pory aglomeracji" - mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska. "Wprawdzie liczba sieci otwartych nie uległa zmianie, ale 15% poprawa bezpieczeństwa poprzez zwiększenie liczby sieci chronionych protokołami WPA i WPA2 zasługuje na pochwałę, tym bardziej, że w większości przeskanowanych przez nas miast, które także poprawiły stan zabezpieczeń, wzrost sięgał zaledwie kilku procent. Czyżby Poznań także pretendował do miana miasta z najlepiej chronionymi sieciami WiFi w Polsce? Życzymy powodzenia".

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=674.

Wszystkie dotychczasowe raporty dotyczące bezpieczeństwa polskich sieci WiFi można znaleźć pod adresem: http://www.viruslist.pl/find.html?objs=vlpub&words=WiFi%20w%20Polsce.

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.