23 sierpnia 2011

Cyberprzestępcy atakują użytkowników Allegro

Kaspersky Lab Polska informuje o wykryciu nowego ataku phishingowego na użytkowników popularnego polskiego portalu aukcyjnego Allegro. Sfałszowana wiadomość e-mail docierająca do Internautów zawiera informacje o wygranej i prośbę o wysłanie mailem numeru telefonu. Atak został przygotowany bardzo prymitywnie i łatwo rozpoznać, że wiadomość jest sfałszowana.


Wiadomość e-mail wysyłana przez cyberprzestępców w ramach najnowszego ataku phishingowego dociera z adresu allegroplreply@post.com (adres ten nie należy do serwisu Allegro), jej temat to „Promocja Allegro!”, a treść jest następująca (zachowano oryginalną pisownię):

Drogi użytkowniku,

Gratulacje masz wygrał 500,000.00 GBP w trwających promocji Allegro.pl, promocjiodbywa się w
Londynie i może być wypłacane w brytyjskiej waluty.

Aby zrealizować wygrał nagrodę, wyślij kod [AL23QQ] i numer telefonu do
[allegroplreply@post.com] uzyskać więcej informacji.

Gratulacje jeszcze raz i za korzystanie z naszej strony internetowej.

Pozdrawiam. MRS. ANIELA B. ROSELYN promocja wykonawczy Zespół Allegro

UWAGA: Wszystkie wygrał nagrody nie twierdził, w ciągu 10 dni roboczych zostanie anulowane.

Webmail Administrator ALLEGRO.PLZrzut ekranu wiadomości phishingowej wysyłanej przez cyberprzestępców do użytkowników Allegro


Jak widać, język użyty w wiadomości charakteryzuje się niedbałym stylem i brakiem polskich znaków, co od razu powinno wzbudzić czujność potencjalnej ofiary ataku. Z drugiej jednak strony, wiarygodności może dodawać logo Allegro w nagłówku wiadomości oraz użycie przez cyberprzestępców wizerunku Organizacji Narodów Zjednoczonych i Facebooka.

Wiadomość zawiera adres e-mail, na który rzekomy zwycięzca ma wysłać specjalny kod oraz swój numer telefonu. Po kliknięciu odsyłacza na ekranie pojawia się okno nowej wiadomości e-mail, otwierane w domyślnym programie pocztowym. Wiadomość nie zawiera żadnych szkodliwych programów, ani też nie kieruje użytkowników do zainfekowanych zasobów online. Atak jest zatem bardzo prymitywny, a cyberprzestępca wydaje się mieć nadzieję, że użytkownicy Allegro tak po prostu wyślą mu swoje numery telefonów.

Kaspersky Lab Polska podkreśla, że portal Allegro nie ma nic wspólnego z wysyłaniem tej wiadomości e-mail. Jest to typowy atak phishingowy mający na celu wyłudzenie informacji. Cyberprzestępca nielegalnie wykorzystał wizerunek Allegro.

Więcej informacji o atakach phishingowych można znaleźć w poradniku „Oszustwa internetowe oraz jak się przed nimi bronić” opublikowanym w Encyklopedii Wirusów Viruslist.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=642.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania Kaspersky Lab jako źródła.