17 sierpnia 2011

Java na celowniku cyberprzestępców w 2011 r.

Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu artykułu „Ataki zestawów exploitów” poruszającego temat popularności cyberprzestępczych pakietów służących do wykorzystywania luk w zabezpieczeniach systemów i aplikacji. Najczęściej takie narzędzia atakują obecnie Javę, która jest zainstalowana na większości komputerów na świecie.


Wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach systemów operacyjnych i aplikacji jest jedną z najpopularniejszych broni w arsenale cyberprzestępców. Aby zwiększyć ryzyko infekcji, twórcy szkodliwego oprogramowania tworzą i sprzedają zestawy – pakiety szkodliwych programów, które atakują jednocześnie kilka słabych punktów w systemie. Z czasem do istniejących zestawów dodawane są moduły wykorzystujące nowe luki, co pozwala cyberprzestępcom skutecznie wykorzystywać dziury wykryte w różnym czasie na niezałatanych maszynach, jak również zaoszczędzić zasoby. Zestawy te są sprzedawane na czarnym rynku, a ich cena wynosi od kilkuset do ponad tysiąca dolarów.

Ekspert z Kaspersky Lab, Vicente Diaz, twierdzi, że aktywne wykorzystywanie luk w Javie stało się nowym trendem na rynku narzędzi atakujących systemy poprzez luki (tzw. exploity). Celem 40% wszystkich nowych exploitów wykorzystywanych przez pięć najpopularniejszych zestawów w 2010 roku była Java. W zeszłym roku luki w Javie były trzecim pod względem popularności celem takich zestawów, wyżej znajdowały się tylko luki w programach Internet Explorer i Adobe Reader. Według Microsoft Malware Protection Center, w 2010 roku zostały pobite wszelkie rekordy jeżeli chodzi o próby wykorzystywania luk w Javie.

W pierwszej połowie 2011 roku trend ten utrzymał się. Prawie połowa szkodliwych programów zawartych w dwóch czołowych zestawach exploitów - BlackHole oraz Incoginto – to narzędzia wykorzystujące luki w Javie. Platforma ta jest bardzo popularna wśród twórców zagrożeń, ponieważ jest to najprostszy sposób obejścia zabezpieczeń systemu operacyjnego.

„Cyberprzestępcy po raz kolejny pokazują, jak bardzo zależy im na zwrocie z inwestycji, i że zrobią wszystko, co konieczne, aby wyprzedzać o krok mechanizmy ochrony. W takiej sytuacji prawdziwe jest inne znane twierdzenie: siła ochrony zależy od najsłabszego ogniwa – w tym przypadku najsłabszym ogniwem jest Java” – podsumowuje Vicente Diaz, starszy analityk szkodliwego oprogramowania z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab.

Więcej na temat rosnącej popularności exploitów wykorzystujących luki w Javie można przeczytać w artykule „Ataki zestawów exploitów” opublikowanym w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=672.

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.