24 maja 2011

Cytat tygodnia: wysyp szkodliwego oprogramowania dla systemu Mac OS X

Marco Preuss, szef Globalnego Zespołu Badań i Analiz GRaAT, Niemcy, Kaspersky Lab:

"

W ciągu ostatnich lat, wraz ze wzrostem udziału firmy Apple na rynku, zwiększyła się liczba zagrożeń dla systemu operacyjnego Mac OS X.

Odkąd Apple przeszedł na platformę Intel, cyberprzestępcy zaczęli agresywniej tworzyć i rozprzestrzeniać szkodliwe oprogramowanie. Obecnie istnieje ponad tysiąc zagrożeń stworzonych specjalnie dla komputerów Mac oraz ogromna liczba skryptów i wieloplatformowych zagrożeń.

W ciągu ostatnich kilku lat cyberprzestępcy kilka razy próbowali zaznaczyć swoją obecność na rynku Apple. W większości takich prób wykorzystywano metody socjotechniki w celu umieszczenia w systemach ofiar fałszywych programów antywirusowych, oprogramowania spyware oraz backdoorów. W 2009 roku powstał botnet stworzony w celu przeprowadzania ataków DDoS. Sieć ta składała się z około 20 000 zainfekowanych komputerów Mac. Jednak szkodliwe oprogramowanie nie było jedynym problemem – odnotowano również ataki phishingowe na usługi firmy Apple, takie jak iTunes.

Niedawno analitycy z Kaspersky Lab wykryli dużą kampanię mającą na celu rozprzestrzenianie fałszywych programów antywirusowych dla komputerów Mac. Cyberprzestępcy wykorzystali technikę „czarnego SEO” w celu zatrucia wyników wyświetlanych przez popularne wyszukiwarki (metoda ta ma na celu takie spozycjonowanie wyników wyszukiwania, aby na czołowych miejscach znalazły się zasoby przygotowane przez cyberprzestępców). Atakujący próbowali, między innymi, wykorzystać zapytania dotyczące zabicia Osamy Bin Ladena, aby rozprzestrzeniać fałszywe programy antywirusowe, takie jak MACDefender. Zagrożenia tego typu próbują wystraszyć użytkowników informacją, z której wynika, że ich system został zainfekowany. Następnie usiłują wyłudzić od nich pieniądze, oferując programy antywirusowe, które rzekomo potrafią wyleczyć zainfekowany system. Eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali kilka różnych zagrożeń tego typu.

Innym istotnym wydarzeniem jest zapowiedź narzędzi do tworzenia oprogramowania cyberprzestępczego platformy Mac, która pojawiła się niedawno w tzw. „podziemiu”. Wygląda na to, że cyberprzestępcy tworzą zautomatyzowane, łatwe w użyciu narzędzia do przeprowadzania ataków na komputery Mac, podobne do tych, których już używają dla systemów Windows. Tego rodzaju zagrożenie przyczyni się do ataków przeprowadzanych na większą skalę oraz potencjalnie do intensywniejszego wykorzystywania luk w zabezpieczeniach aplikacji na komputerach Mac.

Istotne jest, aby użytkownicy systemów firmy Apple byli świadomi zagrożeń i zapewnili swoim Makom ochronę, ponieważ komputery te również mogą zostać zainfekowane”.