23 marca 2011

Spam w lutym 2011: Spamerzy odzyskują straconą pozycję

Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu spamowego dla lutego 2011 r. W porównaniu z poprzednim miesiącem ilość spamu zwiększyła się o 1,1 punktu procentowego i wynosiła średnio 78,7%. Spamerzy stopniowo odzyskują swoją pozycję po zamknięciu największych botnetów w drugiej połowie 2010 roku. Analitycy z Kaspersky Lab przewidują, że do kwietnia lub maja 2011 roku odsetek spamu znów będzie kształtował się na poziomie 81-82%.

Źródła spamu

W lutym największym źródłem spamu okazały się Indie, które odpowiadały za 8,83 procent całego ruchu spamowego - o 1,02 procent mniej niż w styczniu. Ilość spamu pochodzącego z Rosji – drugiego co do wielkości spamera – spadła prawie o połowę w porównaniu z poprzednim miesiącem. Brazylia awansowała na trzecie miejsce, a Indonezja przesunęła się w górę o jedną pozycję na czwarte miejsce. Korea Południowa odnotowała wzrost z porównaniu z poprzednim miesiącem, co zapewniło jej awans o sześć pozycji oraz piątą lokatę w rankingu największych spamerów. Z kolei Włochy spadły na szóste miejsce. Polska uplasowała się na 11 miejscu z wynikiem 3% - jest to spadek o dwa miejsca w porównaniu ze styczniem 2011 r.

 
Źródła spamu w lutym 2011

Ożywienie ruchu spamowego pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych

Chociaż Stany Zjednoczone zajęły dopiero ósme miejsce w rankingu największych źródeł spamu, ilość niechcianych wiadomości pochodzących z tego kraju stopniowo wzrasta. Po zamknięciu botnetu Pushdo/Сutwail w sierpniu 2010 roku ilość spamu rozprzestrzenianego ze Stanów Zjednoczonych znacznie spadła i pod koniec 2010 roku znajdowała się na rekordowo niskim poziomie (około 1-1,5 proc. w okresie od października do grudnia). Jednak w lutym odsetek spamu dystrybuowanego z tego kraju był najwyższy od czterech miesięcy (4,27 proc.) i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach wzrost ten utrzyma się.

Szkodliwe oprogramowanie w ruchu pocztowym

W lutym szkodliwe pliki zostały wykryte w 3,18 proc. wszystkich wiadomości e-mail, co stanowi wzrost o 0,43 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Większość szkodliwych programów z lutowego rankingu można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich składa się z robaków pocztowych, których głównym celem jest gromadzenie adresów e-mail w celu dalszego rozprzestrzeniania się. Niektóre z nich instalują również inne szkodliwe programy w zainfekowanym systemie. Druga grupa składa się z programów, których celem jest kradzież poufnych informacji, głównie o charakterze finansowym. Poza tą klasyfikacją znajduje się Trojan-Ransom.Win32.PornoBlocker.efo, który potrafi wyłączyć komputery swoich ofiar, a następnie żądać okupu w zamian za przywrócenie do nich dostępu.

Legislacja antyspamowa

W marcu zostanie opublikowany dokument „Fighting Spam to Build Trust” sporządzony wspólnie przez Chiny i Stany Zjednoczone. „To ważne wydarzenie w dziedzinie legislacji antyspamowej” – wyjaśnia Maria Namiestnikowa, ekspert z Kaspersky Lab. „Spam to biznes zarówno międzynarodowy, jak i regionalny, co oznacza, że wszelkie środki stosowane w walce ze spamem muszą wykraczać poza granice jednego kraju. Mamy nadzieję, że inicjatywa ta zachęci inne organizacje i państwa do podobnej współpracy”.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=654.

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.