9 września 2010

Drugi kwartał 2010: ponad pół miliarda prób infekcji

Kaspersky Lab opublikował swój raport dotyczący zagrożeń bezpieczeństwa informatycznego na świecie w drugim kwartale 2010 roku.

W okresie tym produkty firmy Kaspersky Lab zablokowały ponad 540 milionów prób zainfekowania komputerów na całym świecie. Do najczęściej atakowanych państw należały Chiny (17,09% wszystkich ataków), Rosja (11,36%), Indie (9,30%), Stany Zjednoczone (5,96%) oraz Wietnam (5,44%).

Aby uzyskać korzyści finansowe, cyberprzestępcy wykorzystywali wszystkie możliwe wektory i techniki ataków, zarówno stare jak i nowe, łącznie z różnymi rodzajami oszustw.

Jedną z tradycyjnych metod często stosowanych przez cyberprzestępców jest wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach. Poprzez luki cyberprzestępcy infekują maszyny przy użyciu specjalnie stworzonego kodu – exploitów – co automatyzuje pracę hakerów. W badanym okresie wykryto osiem i pół miliona exploitów, z których najpopularniejsze to exploity wykorzystujące luki w programie Adobe Reader.

W sumie w drugim kwartale 2010 roku na komputerach użytkowników wykryto ponad 33 miliony podatnych na ataki aplikacji i plików. Co czwarty komputer zawierał ponad siedem niezałatanych luk.

Cyberprzestępcy śledzą informacje o lukach w zabezpieczeniach powszechnie wykorzystywanych programów oraz usług i często zaczynają masowo wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, zanim zostaną opublikowane odpowiednie łaty. Z tego powodu analitycy muszą ostrożnie podawać informacje o zidentyfikowanych przez siebie lukach. „Z jednej strony, po wykryciu luk producenci oprogramowania próbują jak najszybciej opublikować na nią łatę. Z drugiej strony, cyberprzestępcy dostają do rąk całkowicie nową broń, która jest w niemal 100% skuteczna” – mówi Jurij Namiestnikow, ekspert z Kaspersky Lab i autor raportu.

Zaledwie kilka dni po pojawieniu się informacji o tym, jak można uruchomić pliki wykonywalne osadzone w dokumentach PDF, hakerzy zalali skrzynki pocztowe na całym świecie specjalnie stworzonymi dokumentami PDF. Otwarcie załącznika do wiadomości powodowało zainfekowanie podatnych na ataki komputerów botem, a w efekcie przyłączenie ich do botnetu – sieci zainfekowanych komputerów działających pod kontrolą cyberprzestępcy.

Cyberprzestępcy wykorzystują popularność portali społecznościowych za pomocą nowych rodzajów oszustw. Przykładem może być nowy rodzaj ataku na Facebooku - Likejacking. Pojawił się wraz z funkcją “Like”, przy pomocy której posiadacze kont mogli stworzyć listy obiektów, które lubią. Po kliknięciu atrakcyjnego odsyłacza użytkownik jest przenoszony na stronę, która zawiera JavaScript; kliknięcie dowolnego miejsca na stronie aktywuje funkcję “Like”, wysyłając odsyłacz do strony każdej osobie na liście przyjaciół użytkownika. To oznacza, że liczba odwiedzin tej strony zwiększy się lawinowo, a firma reklamowa zapłaci cyberprzestępcom za zwiększenie ruchu.

Kolejną innowacją w drugim kwartale było stworzenie i zarządzanie botnetami za pośrednictwem kont na Twitterze. Hakerzy zdołali opublikować polecenia botnetu w formie tekstu na stronie konta. Na szczęście, administratorzy Twittera szybko wykryli ten problem i niezwłocznie zablokowali wszystkie zainfekowane konta.

Pełna wersja artykułu jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=622.

Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.