5 sierpnia 2010

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010: Toruń

Pierwsze tegoroczne badanie sieci WiFi wskazuje na znaczny wzrost świadomości Polskich użytkowników w kwestii bezpieczeństwa korzystania z bezprzewodowego Internetu

Kaspersky Lab Polska rozpoczyna nową serię badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Zeszłoroczna seria objęła 8 miast i została przeprowadzona w okresie lipiec – listopad 2009 r. Tegoroczne raporty obejmą wszystkie miasta przebadane poprzednio, pojawią się jednak nowości. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone – tak jak rok temu – w Toruniu.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

W Toruniu przebadanych zostało ponad 1 300 sieci bezprzewodowych na trasie o długości około 13 km. Wszystkie sieci zostały wychwycone przez sprzęt podczas jazdy samochodem i spaceru.

"Toruń w tegorocznym badaniu wypadł nadspodziewanie dobrze. Nie tylko zwiększyła się liczba szybszych sieci, ale co ważniejsze są one znacznie lepiej zabezpieczone niż rok temu", mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "Mamy nadzieję, że przynajmniej częściowo jest to zasługa naszych raportów i artykułów dotyczących konieczności lepszego zabezpieczania sieci WiFi. Liczymy na równie dobre wyniki badań w pozostałych miastach Polski."


Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z rokiem 2009

Wykres pokazuje ogromną różnicę jakości zabezpieczeń w sieciach WiFi w stosunku do zeszłego roku. Nie tylko zmalała liczba sieci całkowicie niezabezpieczonych i zabezpieczonych przez bardzo słaby WEP, ale także zwiększył się - i to aż o 12% - odsetek sieci korzystających z najlepszych metod szyfrowania: WPA i WPA2.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=616.

Wszystkie zeszłoroczne raporty znajdują na stronie: http://www.viruslist.pl/find.html?objs=vlpub&words=WiFi%20w%20Polsce. Wyniki ostatniego skanownia Torunia dostępne są pod adresem: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=549.

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.