27 lipca 2010

Czerwcowy raport o spamie: PayPal przyjmuje na siebie ciężar ataków phishingowych

Według czerwcowego raportu o spamie opublikowanego przez Kaspersky Lab, PayPal stanowi najpopularniejszy cel ataków: w porównaniu z majem liczba ataków na ten system płatności elektronicznych zwiększyła się o 20%. Facebook i bank HSBC po raz kolejny zamienili się miejscami, zajmując odpowiednio trzecie i czwarte miejsce. Ponadto, do rankingu Top 10 zakwalifikowała się popularna gra online World of Warcraft.

Do rankingu pięciu największych dystrybutorów spamu weszły trzy nowe państwa: Brazylia, Kolumbia oraz Hiszpania. Jednak Stany Zjednoczone i Indie zdołały utrzymać czołowe pozycje. Ogólnie, ranking Top 20 najbardziej aktywnych źródeł spamu zawiera wiele państw hiszpańsko- i portugalskojęzycznych.

W szkodliwym oprogramowaniu wykrywanym w ruchu pocztowym ujawnił się nowy trend – spada liczba szkodników, które działają na platformie Windows, wzrasta natomiast zastosowanie HTML-a. Większość szkodliwych programów z czerwcowego rankingu Top 10 to strony HTML napisane w JavaScript. W rezultacie użytkownicy są przekierowywani na strony zawierające spam jak również wiele różnych exploitów. Mamy powody przypuszczać, że trend ten utrzyma się w najbliższej przyszłości.

W czerwcu za pośrednictwem poczty elektronicznej aktywnie rozprzestrzeniano warianty jednego z obecnie najbardziej niebezpiecznych rootkitów - Trojan.Win32.TDSS. Dwa z nich znalazły się na czwartym i siódmym miejscu w rankingu Top 10. Warianty tego programu można znaleźć w różnych odnośnikach, zawsze jednak w postaci załącznika spakowanego w archiwum zip. W celu rozprzestrzeniania tych szkodników oszuści wykorzystali jeden ze swoich ulubionych tematów – podatki.

Najważniejsze wydarzenie tego lata – Mistrzostwa Świata – nie uszły uwadze spamerów. Temat ten był wykorzystywany na wiele sposobów w spamie z kategorii "Lekarstwa oraz towary i usługi związane ze zdrowiem" oraz "Oszustwa komputerowe".

Pełna wersja raportu spamowego dla czerwca 2010 roku jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=613.