30 grudnia 2009

Internetowa piaskownica - bezpieczeństwo dzieci online

Czy programy antywirusowe, zapory sieciowe i długie hasła wystarczą, by zagwarantować ochronę dzieciom korzystającym z Internetu?

Kaspersky Lab Polska, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje o opublikowaniu w autorskiej Encyklopedii Wirusów VirusList.pl nowego artykułu pt.: "Internetowa piaskownica - bezpieczeństwo dzieci online". Tekst autorstwa Macieja Ziarka, analityka zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, ma na celu skupienie uwagi na problemie, który ciągle jest marginalizowany - kwestii odpowiedniego zabezpieczenia stanowiska komputerowego dziecka nie tylko przed wirusami i tradycyjnymi zagrożeniami, ale także spamem skierowanym do najmłodszych, treściami wulgarnymi i niecenzuralnymi.

W dzisiejszych czasach większości osób bezpieczeństwo w Sieci kojarzy się z programem antywirusowym, zaporą sieciową, zwalczaniem wirusów i długimi hasłami. Potwierdzeniem tego są odpowiedzi na pytania zadane przechodniom należącym do różnych grup wiekowych (20 - 50 lat). Odpowiedzi te oscylowały wokół najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się obecnie użytkownicy Sieci, czyli wirusami i utratą danych. Żadna z ankietowanych osób nie skojarzyła bezpiecznego Internetu z zapewnieniem należytej ochrony dla dzieci i młodzieży.

Autor artykułu porusza problemy, takie jak gry online, spam kierowany do dzieci, strony internetowe zawierające treści nieodpowiednie dla osób nieletnich a także to, w jaki sposób najmłodsi użytkownicy komputerów korzystają z Internetu.

"Coraz częściej Internauci uświadamiają sobie, że są podatni na różnego typu ataki i próby manipulacji", mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "Niestety jeszcze stosunkowo mała część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że zagrożeń czyhających na dzieci jest wiele więcej. Nie wszystko, co oczywiste i racjonalne dla dorosłego, musi być takie dla najmłodszych. Nie wystarczy instalacja programu antywirusowego - w ten sposób zabezpieczamy raczej zasoby komputera a nie dziecko. Należy rozważyć kompleksową ochronę komputera typu Internet Security, zawierającą m.in. moduł kontroli rodzicielskiej. Niezależnie jednak od tego, co zainstalujemy i na jaki typ ochrony się zdecydujemy - nic nie zastąpi rozsądku i świadomości. W Internecie bardziej niż gdziekolwiek indziej trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy bowiem nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie."

Pełny artykuł jest dostępny w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=574.

Artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.