9 października 2009

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Poznań (wrzesień 2009)

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Poznaniu. Jest to kolejny z serii raportów - następne badanie zostanie przeprowadzone w Krakowie.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.

W trakcie badania Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia ponad 1 100 sieci. Wszystkie sieci zostały wykryte podczas jazdy samochodem.

"Na tle innych miast Poznań wypada dosyć dobrze", mówi Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska. "Poziom bezpieczeństwa wykrytych sieci WiFi jest dosyć wysoki. Szczególnie ze względu na małą ilość sieci nieszyfrowanych w ogóle. Użytkownicy mają zatem świadomość zagrożeń związanych z niestosowaniem szyfrowania. Szybkość transmisji danych w przebadanych sieciach jest w większości przypadków podobna do Lublina i Warszawy, jednak Poznań ma jeszcze sporo najwolniejszych sieci 11 Mbit. Pozostaje mieć nadzieję, że przy kolejnym badaniu wynik ten ulegnie poprawie."

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=557.

Artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.