9 października 2009

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Lublin (wrzesień 2009)

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Lublinie. Jest to kolejny z serii raportów - następne badanie zostanie przeprowadzone w Poznaniu.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.

W trakcie badania Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia 1 200 sieci. Większość wykryto podczas jazdy samochodem po mieście. W celu wykrycia większej ilości sieci, część trasy odbyto pieszo (przy większych skupiskach bloków, które obfitują w sieci bezprzewodowe). Badanie zostało przeprowadzone dnia 4 września. Raport zawiera, między innymi, informacje o producentach i prędkości wykorzystywanego sprzętu sieciowego, metodach szyfrowania i bezpieczeństwie sieci.

"Lublin jest bardzo ciekawym miastem, rzekłbym nawet, że zainteresował mnie najbardziej spośród już przebadanych", mówi Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska. "Ma mniej najwolniejszych sieci od innych aglomeracji, a jednocześnie liczba najszybszych jest niska. Połowa Lublinian używała najlepszego zabezpieczenia sieci, a przy tym ponad 25% nie zabezpieczała sieci w ogóle, narażając się na bezproblemowe odczytywanie danych wysyłanych do Internetu. Mam nadzieję, że przy następnym badaniu tego miasta okaże się, iż tendencja do ulepszania i lepszego zabezpieczania sieci jest w Lublinie wzrostowa."

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=556.

Artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.