17 lipca 2009

Kaspersky Lab zorganizował 10 zjazd analityków zagrożeń

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje, że w dniach 22-28 czerwca odbył się 10 zjazd analityków szkodliwego oprogramowania. To organizowane co pół roku spotkanie tym razem miało miejsce w Dubrowniku, w Chorwacji.

Podczas zjazdu czołowi eksperci firmy Kaspersky Lab z całego świata omawiali istotne kwestie związane z bezpieczeństwem IT, analizowali trendy w branży szkodliwego oprogramowania oraz dzielili się doświadczeniem w zakresie zwalczania zagrożeń IT.

W ramach imprezy firma Kaspersky Lab zorganizowała "media tour" dla dziennikarzy z całego świata, który obejmował prezentacje czterech czołowych analityków szkodliwego oprogramowania pracujących w firmie Kaspersky Lab.

Roel Schouwenberg, główny analityk zagrożeń z Ameryki Północnej, przedstawił prezentację na temat najbardziej rozpowszechnionych luk w zabezpieczeniach oprogramowania, które są obecnie najczęściej wykorzystywane przez twórców szkodliwego oprogramowania. Roel wspomniał o pomocy, jakiej użytkownicy udzielają firmie Kaspersky Lab, uczestnicząc w projekcie Kaspersky Security Network, który pozwala analitykom uzyskiwać informacje i przydatne statystyki dotyczące luk w zabezpieczeniach.

Denis Maslennikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania i menedżer Mobile Research Group, przedstawił dziennikarzom rozwój mobilnych zagrożeń w 2009 roku. Według Denisa, mobilne zagrożenia, które obecnie stają się cyberzagrożeniami, mają za zadanie głównie umożliwienie cyberprzestępcom zarobienia pieniędzy. Prezentacja dotyczyła różnych aspektów współczesnych zagrożeń mobilnych, łącznie z phishingiem i spamem wysyłanym za pośrednictwem wiadomości SMS.

Stefan Tanase, analityk szkodliwego oprogramowania z EEMEA, mówił o kwestiach bezpieczeństwa związanych z portalami społecznościowymi. Stefan zauważył, że portale te, popularne wśród użytkowników Web 2.0, zaczęły przenikać do sektora korporacyjnego, otwierając tym samym nowe horyzonty przed przestępcami. Użytkownicy portali społecznościowych, obdarzając się nawzajem zaufaniem, dają zielone światło również intruzom, a w rezultacie ponoszą konsekwencje działań cyberprzestępczych.

Siergiej Golowanow, szef Non-Intel Platforms Threats Research Group, przedstawił strategie i metody wykorzystywane przez przestępców w obecnej cyberprzestrzeni. Siergiej zauważył, że za "niesławnymi" botnetami, takimi jak Kido (Conficker), stoją zorganizowane grupy przestępcze, działające w oparciu o "programy partnerskie", tj. specjalne modele biznesowe, w których każdy uczestnik jest odpowiedzialny za rozwój określonego segmentu biznesu cyberprzestępczego i posiada udział w zyskach końcowych.

Podczas zorganizowanego w ramach zjazdu dnia otwartego wymienieni analitycy wirusów, wraz z ekspertem ds. wirusów i szefem globalnego zespołu ds. badań i analizy z Kaspersky Lab EEMEA Witalijem Kamliukiem, uczestniczyli w dyskusjach przy okrągłym stole z udziałem prasy.

Prezentacje ekspertów Kaspersky Lab zgromadziły ponad 30 przedstawicieli największych mediów biznesowych, komputerowych i ogólnych. Każdy miał możliwość przeprowadzenia osobistego wywiadu z Jewgienijem Kasperskim, dyrektorem generalnym Kaspersky Lab, oraz z czołowymi ekspertami z dziedziny bezpieczeństwa IT.

Uczestnicy imprezy mieli również jeden dzień wolny, w którym mogli wypocząć na piaszczystej plaży słonecznej Chorwacji i sprawdzić się jako żeglarze w miniregatach.

Więcej informacji na temat 10 zjazdu analityków zagrożeń, prezentacje i zdjęcia, można znaleźć na stronie www.kasperskypresstour.com.