9 lipca 2009

Kaspersky Lab wykrywa ponad 575 nowych wersji robaka Koobface w ciągu miesiąca

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje o nagłym wzroście aktywności robaka Koobface w czerwcu 2009 r. W ciągu zaledwie jednego miesiąca liczba modyfikacji tego robaka wzrosła z 324 (koniec maja 2009) do niemal 1 000 (koniec czerwca 2009).

Robak Koobface stał się znany niemal rok temu dzięki atakom na serwisy społecznościowe Facebook oraz MySpace. Koobface rozprzestrzenia się poprzez konta użytkowników i atakuje profile ich przyjaciół. Komentarze i wiadomości wysyłane przez robaka zawierają odnośnik do sfałszowanej strony w stylu YouTube, która zachęca potencjalne ofiary do pobrania "nowej wersji Flash Playera". Oczywiście zamiast odtwarzacza na komputerze jest instalowany szkodliwy program. Po udanym dokonaniu infekcji robak kontynuuje wysyłanie wiadomości do znajomych ofiary. Od czasu wykrycia funkcjonalność Koobface’a została znacznie rozszerzona. Szkodnik atakuje teraz więcej serwisów społecznościowych: Facebook, MySpace, Hi5, Bebo, Tagged, Netlog oraz Twitter.

"Nagły wzrost aktywności robaka Koobface w ubiegłym miesiącu sugeruje, że strategie wykorzystywane przez cyberprzestępców do infekowania użytkowników stają się bardziej skuteczne, gdy wykorzystują oni portale społecznościowe", mówi Stefan Tanase, analityk szkodliwych programów z Kaspersky Lab. "Czerwiec 2009 to bardzo ważny miesiąc w ewolucji zagrożeń dla serwisów społecznościowych: dotychczas nie mieliśmy do czynienia z tak gwałtownym wzrostem aktywności szkodliwych programów tego typu."

Eksperci z Kaspersky Lab radzą, jak zminimalizować ryzyko infekcji:

  • Z rozwagą otwieraj odnośniki pochodzące z podejrzanych wiadomości, nawet gdy nadawcą jest jeden z Twoich znajomych z portali społecznościowych.
  • Używaj Internet Explorera w trybie chronionym lub przeglądarki Firefox z zainstalowaną wtyczką NoScript.
  • Ujawniaj jak najmniej swoich poufnych informacji. Nie podawaj adresu domowego, numeru telefonu i innych danych osobowych, które nie są nikomu potrzebne – Twoi prawdziwi znajomi i tak je znają.
  • Dbaj o regularne uaktualnianie oprogramowania antywirusowego, aby uniknąć ataku nowych wersji szkodliwych programów.

Użytkownicy produktów Kaspersky Lab są całkowicie chronieni przed wszelkimi znanymi wersjami robaka Koobface. Globalny zespół analityków z Kaspersky Lab na bieżąco śledzi wszystkie zagrożenia związane z portalami społecznościowymi i monitoruje szkodliwą aktywność w celu zagwarantowania błyskawicznej i skutecznej ochrony.