27 maja 2009

George Clooney chce zostać Twoim przyjacielem - nowy artykuł Kaspersky Lab

Jak rozsądnie korzystać z portali społecznościowych

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, opublikował w autorskiej Encyklopedii Wirusów VirusList.pl nowy artykuł pt. "George Clooney chce zostać Twoim przyjacielem". Artykuł w przystępnym języku tłumaczy zagrożenia związane z nierozsądnym korzystaniem z portali społecznościowych.

Jeżeli jesteś młody i nie masz konta na portalu społecznościowym, takim jak Nasza Klasa, Fotka czy MySpace, zdecydowanie jesteś "nie na czasie". Na samej Naszej Klasie istnieje ponad 25 milionów profili i - co więcej - ich liczba szybko rośnie. Cyfrowe sieci stanowią przydatne narzędzie w utrzymywaniu kontaktów z przyjaciółmi, z drugiej strony coraz więcej danych osobowych z profilów jest wykorzystywanych do szkodliwych celów.

Portale społecznościowe umożliwiają rozprzestrzenianie szkodliwych programów, a kradzież tożsamości stanowi poważne przestępstwo. Szczegółowe dane osobowe mogą być wykorzystywane do przeprowadzania ataków cyberprzestępczych oraz uzyskiwania haseł do innych serwisów, takich jak Allegro czy eBay. Mimo to nie musisz od razu usuwać swojego zdjęcia czy podawać fałszywej daty urodzenia. Istnieją dobre programy bezpieczeństwa, a wiele portali społecznościowych oferuje kilka prostych zabezpieczeń. Musisz tylko chcieć z nich skorzystać.

W artykule zostały przedstawione podstawowe informacje dotyczące portali społecznościowych, potencjalne zagrożenia, wartość informacji osobistych a także sposoby na zabezpieczenie się przed niebezpieczeństwami czyhającymi na użytkowników serwisów społecznościowych.

Artykuł:

  • Uświadamia, jak cenne są dane osobowe.
  • Informuje, w jaki sposób osobiste informacje mogą być wykorzystywane do szkodliwych celów.
  • Podpowiada, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości.
  • Radzi, jak właściwie postępować w cyfrowym świecie.

Artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=535.