19 września 2008

Nowy artykuł Kaspersky Lab: "Cyberprzestępczy wyścig zbrojeń"

Dzisiaj cyberprzestępcy wykonują swoje operacje w taki sam sposób, w jaki prowadzi się legalne interesy: zlecają zadania na zewnątrz, obserwują marże i redukują koszty. W rezultacie, szkodliwe oprogramowanie zalewające obecnie Internet jest zupełnie inne niż to znane z poprzednich lat.

W swoim artykule Jewgienij Kasperski przygląda się światu twórców szkodliwego oprogramowania. Dowiemy się w jaki sposób tworzą i prowadzą swój interes. W każdej konfrontacji istotne jest zrozumienie przeciwnika. Artykuł ten pozwoli zrozumieć wroga każdemu, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo lub zainteresowany tą kwestią.

Jewgienij rozpoczął od analizy sposobów prowadzenia biznesu przez cyberprzestępców, tak aby ich operacje były maksymalnie opłacalne. Po przeanalizowaniu strony biznesowej Kasperski przechodzi do omówienia niektórych narzędzi wykorzystywanych przez twórców szkodliwego oprogramowania w celu przeniknięcia najnowszych mechanizmów obrony. Na koniec autor prezentuje kilka koncepcji odnośnie tego, co jest potrzebne, aby kontrolować problem cyberprzestępczości w dłuższej perspektywie czasowej.

Pełny artykuł jest dostępny w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=506.