4 września 2008

Kaspersky Lab rejestruje patenty na przełomowe technologie w Stanach Zjednoczonych i Rosji

Patent o numerze 7 392 544, przyznany przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych USA 24 czerwca 2008 r., dotyczy metody skanowania antywirusowego ze zmiennymi ustawieniami opracowanej przez Michaiła Pawluszczyka. Technologia ta pozwala na dynamiczne modyfikowanie poziomu skanowania przy zachowaniu wysokiej wydajności rozwiązania antywirusowego. Modyfikacje poziomu zależą od tego gdzie i w jaki sposób pliki pojawiają się na komputerze.

Nowa technologia pozwala na rozciągnięcie czasu potrzebnego na skanowanie nowych plików oraz obiektów otrzymywanych ze źródeł o podwyższonym stopniu ryzyka (sieci P2P, załączniki wiadomości e-mail itp.). Ponadto metoda ta zapewnia optymalną równowagę między komfortem pracy, jakością ochrony a szczegółową analizą, co nie było możliwe w poprzednich rozwiązaniach antywirusowych ze względu na sztywno zdefiniowane limity czasowe skanowania plików. Dłuższy czas skanowania oznacza możliwość zastosowania obszerniejszego zestawu narzędzi do przetwarzania plików, co w efekcie daje nie tylko udoskonaloną ochronę ale także możliwość blokowania epidemii w zarodku, nawet bez potrzeby uaktualniania sygnatur zagrożeń.

Patent został zarejestrowany przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych USA w rekordowym tempie - po upłynięciu zaledwie sześciu miesięcy od złożenia aplikacji.

Drugi patent - nr 741 87 10 - przyznany przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych USA dotyczy metody wykorzystywanej do implementacji obiektowej infrastruktury komponentów. Technologia ta została opracowana przez Jewgienija Kasperskiego, Andrieja Dołkawłowa oraz Andrieja Krukowa. Infrastruktura została zaprojektowana w celu ułatwienia tworzenia programowalnych aplikacji i systemów przetwarzających obiekty objęte hierarchią. Ta unikatowa metoda jest intensywnie eksploatowana podczas tworzenia produktów Kaspersky Lab.

Trzeci patent, przyznany firmie Kaspersky Lab w Rosji 20 maja 2008 r., dotyczy systemu wykrywania i leczenia rootkitów stworzonego przez Andrieja Sobko, jednego z czołowych programistów firmy. Metoda wykorzystuje ideę wykonywania zrzutów pamięci dla wybranych plików systemu operacyjnego oraz rejestru przed i po załadowaniu sterowników i późniejszego porównywania tych zrzutów. Technologia stanowi znaczy krok naprzód w dziedzinie zwalczana rootkitów.

Obecnie Kaspersky Lab posiada ponad dwadzieścia oczekujących patentów w Stanach Zjednoczonych i Rosji. Wszystkie dotyczą technologii opracowanych przez personel firmy. Ponadto z wielu technologii opracowanych przez Kaspersky Lab korzysta obecnie ponad 100 producentów rozwiązań antywirusowych na całym świecie, łączne z: Microsoft (USA), Blue Coat (USA), Juniper Networks (USA), ZyXEL (Tajwan), Nokia ICG (USA), Aladdin (Izrael) oraz BorderWare (Kanada). Produkty i technologie Kaspersky Lab są obecnie wykorzystywane przez ponad 250 milionów ludzi na całym świecie.