29 lipca 2008

Bezprzewodowy dostęp do Internetu w brytyjskich domach nie jest odpowiednio zabezpieczony

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje, że duża część brytyjskich domów posiadających bezprzewodowy dostęp do Internetu nie ma odpowiedniego zabezpieczenia. Wyniki przeprowadzonej przez firmę Kaspersky Lab ankiety dotyczącej bezprzewodowego dostępu do Internetu pokazują, że mimo iż 57% brytyjskich domów posiada bezprzewodowy Internet, tylko 35% respondentów podjęło odpowiednie działania w celu zabezpieczenia routera bezprzewodowego.

Starszy konsultant technologiczny w firmie Kaspersky Lab, David Emm, tak skomentował wyniki badania: "Wychodząc z domu, nikt nie zostawiłby otwartych drzwi i okien, ponieważ obawiałby się włamania, jednak osoby, które nie stosują odpowiedniego zabezpieczenia korzystając z bezprzewodowego dostępu do Internetu, postępują dokładnie w ten sposób. Ktoś mógłby przejąć wszystkie przesyłane i otrzymywane przez Ciebie dane, uzyskać dostęp do Twojej sieci bezprzewodowej i przechwycić Twój dostęp do Internetu".

Kaspersky Lab podaje pięć prostych kroków, które można podjąć, aby zabezpieczyć bezprzewodowy router i bez obaw korzystać z komputera w domu:

  1. Zmień hasło administratora dla routera bezprzewodowego. Jedynie 19% respondentów zastosowało ten podstawowy środek bezpieczeństwa, mimo że haker z łatwością może znaleźć domyślne hasło producenta i wykorzystać je do uzyskania dostępu do sieci bezprzewodowej.
  2. Unikaj stosowania hasła, które można łatwo odgadnąć.
  3. Włącz szyfrowanie: najlepsze jest szyfrowanie WPA (Wi-Fi Protected Access), jeśli jest obsługiwane przez Twój sprzęt. Jeżeli nie, należy użyć WEP (Wired Equivalent Privacy). 11% respondentów włączyło WPA, 18% wykorzystywało WEP, tylko 6% WPA2, a 22% nie wiedziało, jakie posiadało ustawienie szyfrowania.
  4. Wyłącz rozgłaszanie SSID (Service Set Identifier). Dzięki temu Twoja sieć bezprzewodowa nie będzie publicznie widoczna. Tylko 4% respondentów posiadało wyłączone SSID.
  5. Zmień domyślną nazwę SSID urządzenia. Haker może łatwo znaleźć domyślną nazwę producenta i wykorzystać ją do zlokalizowania Twojej sieci bezprzewodowej. Unikaj stosowania nazw, które można łatwo odgadnąć.

David Emm powiedział również: "Być może w domu chronisz swoją sieć bezprzewodową, jeśli jednak korzystasz z laptopa, aby uzyskać dostęp do Internetu przy użyciu punktu dostępowego zlokalizowanego w hotelu, na lotnisku lub kawiarni, nie możesz mieć pewności co do poziomu bezpieczeństwa. Najlepszą praktyką dla wszystkich użytkowników komputerów domowych jest zastosowanie się do pięciu opisanych wyżej kroków oraz zainstalowanie kompleksowego rozwiązania bezpieczeństwa zawierającego dwukierunkową zaporę sieciową".

Oprogramowanie Kaspersky Internet Security 2009 stanowi odpowiedź na bezprecedensowy wzrost liczby zagrożeń komputerowych i stopień ich zaawansowania.

Obecnie największe zagrożenie stanowi oprogramowanie crimeware, które zastąpiło tradycyjne wirusy: są to szkodliwe programy wykorzystywane przez cyberprzestępców do zbierania poufnych danych i nielegalnego zarabiania pieniędzy. Kaspersky Internet Security 2009 nie tylko zwalcza zagrożenia, ale również zapobiega im.

Nowe funkcje oprogramowania obejmują Wirtualną Klawiaturę, dzięki której trojany, keyloggery i backdoory nie mogą uzyskać dostępu do poufnych danych dotyczących kart bankowych i haseł online.

Więcej informacji o programie Kaspersky Internet Security 2009 można znaleźć tutaj: http://www.kaspersky.pl/wersja2009.html.


Ankieta Kaspersky Lab: Bezprzewodowy dostęp do Internetu
Łączna liczba uczestników: 260