2 czerwca 2008

Najpopularniejsze wirusy maja 2008 według Kaspersky Lab

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w maju 2008 r.

O majowym rankingu 20 najpopularniejszych szkodliwych programów nie sposób długo się rozpisywać. Wynika to z tego, że twórcy wirusów tradycyjnie robią sobie przerwę na okres wakacji. Potwierdza to brak epidemii w ruchu pocztowym, widoczny nawet po pobieżnym rzucie oka na ranking.

W rzeczywistości jedyną znaczącą zmianę w rankingu stanowił powrót kilku robaków, które krążą już od kilku lat.

W maju bez śladu zniknęły trojany downloadery, takie jak Agent.ica, Agent.hsl i Diehard, które były aktywne w czterech pierwszych miesiącach roku 2008.

Robaki Warezov i Zhelatin nie powróciły do rankingu odkąd odpadły z niego w lutym. Autorzy przestali rozsyłać wykonywalne komponenty robaków za pośrednictwem poczty elektronicznej, ograniczając się do rozprzestrzeniania kodu poprzez odsyłacze znajdujące się na zainfekowanych stronach internetowych.

To oznacza, że zagrożenie ze strony szkodliwego kodu w wiadomościach e-mail jest mniejsze. Jednak phishing i spam nadal stanowią bardzo realne zagrożenia i mogą przysporzyć użytkownikom końcowym równie poważne problemy.

Inne szkodliwe programy stanowiły 12,15% całego szkodliwego kodu wykrytego w ruchu pocztowym.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów Viruslist.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=490.