2 maja 2008

Kaspersky Lab publikuje listę On-line Scanner Top 20 kwiecień 2008

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, prezentuje listę "On-line Scanner Top 20" opartą na analizie danych zgromadzonych przez ekspertów z laboratorium antywirusowego przy użyciu skanera on-line w kwietniu 2008 roku. Ranking ten daje prawdziwy obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.

W końcu nastąpiła zmiana w pierwszej trójce na liście "On-line Scanner Top 20". Po dwóch miesiącach utrzymywania się na pierwszym miejscu program adware Virtumonde spadł na drugą pozycję, a pozostałe dwa programy, które w lutym i marcu znajdowały się razem z nim w ścisłej czołówce, odnotowały duży spadek.

Kwietniową niespodzianką był dobrze znany robak Brontok.q - po tym jak pod koniec 2007 roku finiszował na trzeciej pozycji, a przez większość 2008 roku krążył wokół szóstego miejsca, teraz wspiął się na szczyt rankingu. Szkodnik ten wykorzystał znaczącą utratę pozycji poprzedniego lidera, którego udział zmniejszył się z 4,32% w marcu do 1,58% w kwietniu. To oznacza, że autorzy Virtumonde'a zwolnili tempo rozprzestrzeniania swojego szkodnika.

Drugi miesiąc z rzędu swój udział zwiększył klasyczny wirus plikowy Virut.n, który teraz znajduje się tuż za pierwszą trojką. W kwietniu szkodnik ten awansował o dwie pozycje, w marcu natomiast o dziesięć. Z oczywistych względów autorzy wirusa Virut.n nadal go rozwijają. Virus.Win32.Virut.n nie jest jedynie infektorem plików stworzonym przez autora wirusów dla zabawy - jest to bot służący do tworzenia sieci zombie. Sieci takie stają się coraz popularniejsze i przynoszą coraz większe dochody w świecie cyberprzestępców. Virut.q, jedyna inna wersja wirusa Virut w zestawieniu, znajduje się na piątym miejscu. Ciekawe, czy jeden z nich zdoła w nadchodzących miesiącach objąć prowadzenie.

Spośród nowości w rankingu wyróżniają się dwa programy: chiński backdoor Hupigon.vnd oraz Trojan-PSW.Win32.OnLineGames.isb, stworzony w celu kradzieży kont w wielu popularnych grach online, takich jak World Of Warcraft i Lineage.

Na kwietniowej liście nadal dominowały szkodliwe programy tworzone głownie w celu kradzieży różnych haseł użytkowników.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów Viruslist.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=488.