2 kwietnia 2008

Najpopularniejsze wirusy lutego 2008 według Kaspersky Lab

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lutym 2008 r.

Marzec 2008 roku okazał się nietypowy pod względem szkodliwego kodu w ruchu pocztowym.

Po pierwsze, ranking 20 najpopularniejszych szkodliwych programów nie zawiera żadnych nowości. Po drugie, z zestawienia zniknęły bez żadnego ostrzeżenia nowe szkodliwe programy, tzn. takie, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. I wreszcie, na marcowej liście znalazła się większa liczba robaków, które Kaspersky Lab wykrywa już od wielu lat.

Zacznijmy od programów, które nie goszczą już na liście. Nieobecność trojana Trojan-Downloader Diehard to bez wątpienia dobra wiadomość. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy wykryto ponad 150 modyfikacji tego programu, z których 5 zakwalifikowało się do zestawienia. Ta epidemia mogła oznaczać, że ktoś przymierza się do stworzenia potężnego botnetu. Teraz jednak wysyłki zawierające Dieharda ustały. Czy botnet został stworzony? W przyszłym miesiącu dowiemy się, jak jest naprawdę.

W rankingu nadal prowadzi stary dobry znajomy, robak NetSky.q, z kolei Mydoom.m wzbił się aż o dziewięć pozycji w górę i zajmuje w tym miesiącu drugie miejsce. Ostatnia bezpośrednia rywalizacja między tymi dwoma robakami miała miejsce w 2004 roku. Jeszcze lepszy wynik - 10 pozycji w górę - uzyskał Mytob.t, jeden z robaków, które zdominowały scenę wirusową w latach 2004 - 2005.

Jedyny program z całej dwudziestki, który można zaliczyć do nowości, jest trojanem downloaderem. Small.hsl pojawił się miesiąc temu i od razu trafił na piąte miejsce. W marcu awansował o jedną lokatę i może zajść jeszcze wyżej.

Z rankingu zniknęli wszyscy przedstawiciele rodzin Zhelatin (Storm Worm) oraz Warezov. Nyxem.e spadł o pięć miejsc i znajduje się teraz na trzynastej pozycji. Lukę, jaka wytworzyła się w wyniku braku nowych epidemii, wypełniają robaki z rodziny NetSky: aż trzy z pięciu programów, które powróciły w marcu na listę, należą do tej rodziny.

Ogólnie można powiedzieć, że marzec był najspokojniejszym miesiącem w ostatnim czasie. Jednak, tak jak zawsze w takich przypadkach, trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to cisza przed burzą.

Pozostałe szkodliwe programy stanowiły 3,36% wszystkich szkodników w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu nadal krąży stosunkowo duża liczba robaków i trojanów z innych rodzin.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów Virislist.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=486.