4 lutego 2008

Kaspersky Lab publikuje listę On-line Scanner Top 20 styczeń 2008

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, prezentuje listę "On-line Scanner Top 20" opartą na analizie danych zgromadzonych przez ekspertów z laboratorium antywirusowego przy użyciu skanera on-line w styczniu 2008 roku. Ranking ten daje prawdziwy obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.

W świecie wirusów nie istnieje coś takiego jak Nowy Rok. Z pewnością nie jest to czas na żegnanie się z tym, co stare, i przygotowywanie się na nowe. Styczniowe statystyki pokazują, że krążące szkodliwe programy i potencjalnie szkodliwe programy są niezwykle podobne do tych z grudniowego rankingu.

Po raz kolejny w czołówce rankingu dominują trojany dialery - już drugi miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu utrzymuje się Dialer.yz. Trojan-Clicker.Win32.Small.kj - wykryty w maju 2006 roku - niespodziewanie znalazł się na drugim miejscu.

Trwa epidemia wirusa Virut. Główny i najbardziej rozpowszechniony wariant tej rodziny - Virut.av - nadal zajmuje trzecie miejsce. Warianty dotrzymujące mu towarzystwa w grudniu - Virut.q oraz .p - zostały zastąpione w styczniu przez nową wersję - Virut.n.

Browser Helper Objects odnotowały niewielki spadek - w zestawieniu utrzymały się tylko dwa z trzech grudniowych przedstawicieli. Nie miało to jednak wpływu na Trojan.Win32.BHO.ab, który pozostał na piątym miejscu.

Jednocześnie w zestawieniu zaroiło się od trojanów downloaderów Bagle. Na razie nie zajmują jeszcze wysokich pozycji - jedynie dziesiątą, piętnastą i szesnastą - jednak ten rodzaj aktywności może stanowić coraz większe zagrożenie dla użytkownikom komputerów PC. Trend ten nie znalazł odbicia w rankingu najpopularniejszych szkodników w ruchu pocztowym.

Weteran rankingu Brontok.q ponownie odnotował spadek, tym razem o cztery miejsca. Jego wierny towarzysz, robak Rays, radził sobie jeszcze gorzej: po tym jak w zeszłym miesiącu spadł na dziesiąte miejsce, w styczniu zupełnie wypadł z rankingu. Jednak te dwa robaki tak bardzo zadomowiły się w zestawieniu, że jest jeszcze za wcześnie, aby wróżyć im całkowite zniknięcie.

Ogólnie, w zestawieniu dominowały keyloggery. Do znanych już keyloggerów PSWTool.Win32.RAS.a, Ardamax.n, Perflogger.ca, Perflogger.cb, i Perflogger.ad dołączył w styczniu nowy przedstawiciel tego rodzaju szkodników: PSWTool.Win32.Messen.g.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów Viruslist.pl pod adresem: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=478.